Miloševičův proces spěje do finiše

Red Zah, Reuters
13. 2. 2006 16:44
Amsterdam - Soudní proces se Slobodanem Miloševičem vstupuje do svého pátého roku trvání. Mělo by jít o rok poslední.

Slobodan Milošević chce znovu vyslechnout bývalého velitele spojených sil v Kosovu, amerického generála Wesleyho Clarka. Oznámili to dnes v Haagu Miloševičovi advokáti při obnovení procesu s bývalým jugoslávským prezidentem.

Vyslechněte Clarka, žádá Milošević

Podle požadavku advokátů má být generál Clark povolán ke křížovému výslechu a vypovídat zejména o bombardování Kosova jednotkami NATO, které začalo v březnu 1999. Generál byl poprvé vyslýchán v prosinci 2003 za zavřenými dveřmi jako svědek jednání, která vedl s Miloševičem v roli hlavního vojenského vyjednávače o daytonských mírových dohodách o ukončení války v Bosně. Výslech za zavřenými dveřmi žádala americká vláda s odůvodněním, že jde o citlivé informace, jež by mohly ohrozit její "zákonné národní zájmy".

"Svědectví generála Clarka se tehdy netýkalo bombardování bývalé Jugoslávie a dalších událostí důležitých pro obhajobu v tomto procesu," zdůvodnili žádost Miloševičovi advokáti.

Soudci v Haagu dnes jako dalšího svědka obhajoby vyslechli Branka Kostiče, bývalého člena kolektivního vedení Jugoslávie, který se údajně podílel na plánu vytvoření "Velkého Srbska". Kostić jakékoli spiknutí v tomto smyslu popřel a odmítl také, že by v době zahájení války v Chorvatsku (1991) byla jugoslávská armáda pod Miloševičovým vedením.

Pět let projednávání

Milošević již využil čtyři pětiny ze 150 dnů vyhrazených na svoji obhajobu, což napovídá tomu, že soudní proces brzy skončí. Po vyslechnutí všech svědků bude následovat pouze několikaměsíční lhůta pro rozhodnutí soudu a poté bude zveřejněn konečný verdikt.

Od 12. února 2002, kdy soud s Miloševičem obviněným z genocidy a válečných zločinů začal, se hlavní postava soudního projednávání potýkala s chronicky zvýšeným tlakem, kardiovaskulárními problémy a častými chřipkami. Proto před časem požádal bývalý jugoslávský prezident o propuštění z vazby. Chtěl využít nabídky na léčení, kterou mu učinilo Rusko.

Haagský tribunál se však k jeho požadavkům staví rezervovaně. Státní zástupce se postavil proti jeho propuštění do Ruska, a to i přes ubezpečení Moskvy, že Miloševiče do Haagu vrátí. Argumentuje tím, že v Moskvě žije Miloševičova rodina, což situaci komplikuje.

Milošević čelí 66 bodům obžaloby v souvislosti s údajnou genocidou, zločiny proti lidskosti a válečnými zločiny. Obvinění platí souhrnně pro konflikty v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a Kosovu v 90. letech. Maximálním trestem je doživotí.

 

Právě se děje

Další zprávy