Miloševič pohřben, Srbové hřměli: Slobo!

Reuters, jau
18. 3. 2006 18:00
Bělehrad - Desítky tisíc Srbů přišly do centra Bělehradu a do města Požarevac, aby vzdaly hold jednomu z hlavních vůdců krvavé jugoslávské války.
Desítky tisíc Srbů se shromáždily v centru Bělehradu, aby v den pohřbu vzdaly hold jedné z hlavních postav jugoslávské války, Slobodanu Miloševičovi.
Desítky tisíc Srbů se shromáždily v centru Bělehradu, aby v den pohřbu vzdaly hold jedné z hlavních postav jugoslávské války, Slobodanu Miloševičovi. | Foto: Reuters

Příznivci Slobodana Miloševiče - muže, který hrál klíčovou roli v událostech, při nichž v 90. letech zahynulo nejméně 150 tisíc lidí a další miliony přišly o své domovy - se v sobotu shromáždili k demonstraci před srbským parlamentem.

Podle různých odhadů se v hlavním měste sešlo 50 až 100 tisíc lidí. Poté se kolona vezoucí rakev s ostatky vydala do města Požarevac, ležícího východně od Bělehradu, kde má exprezidentova rodina sídlo. I tady se před pohřbem shromáždily tisíce lidí.

Soukromá televize BK vysílala záběry připraveného hrobu, zdobeného rudým sametem. Obyvatelé Požarevace zasypali cestu vedoucí k němu rudými růžemi.

Také odpůrci, kteří Miloševiče před šesti lety odstavili od moci, nachystali pouliční akci - zhruba dvě tisícovky jich prošly Bělehradem, aby s barevnými balónky v rukou daly najevo, že nacionalisté už Srbsku nevládnou.

Infobox

PŘEČTĚTE SI

 

Exprezident zemřel před týdnem na zástavu srdce v cele mezinárodního soudního tribunálu v Haagu, kde čekal na verdikt v procesu o zločinech v bývalé Jugoslávii.

Spor o pohřeb v zahradě

Soukromý obřad u exprezidentova hrobu v zahradě jeho sídla v Požarevaci se kvůli masovým shromážděním opozdil o víc než tři hodiny.

Samotné místo přitom znovu oživilo rodinné rozepře. Vybrán byl totiž pozemek pod starým stromem, kde údajně Miloševič prvně políbil Mirjanu Markovičovou, jeho dětskou lásku, budoucí manželku a spoluvládkyni země.

Miloševičova dcera Marija však v rozhovoru pro černohorský list Dan řekla, že bude požadovat exhumaci otcova těla, aby mohl být "náležitě pohřben" v Černé Hoře, kde teď žije. Požarevacký dům podle ní patří rodině její matky, s níž neudržuje styky. "Není to jeho dům a já nedovolím, aby tam byl pochován," prohlásila. A potvrdila, že se pohřbu nezúčastní.

Neukázali se ani paní Mirjana a syn Marko. Podle představitelů Socialistické strany se bojí zatčení, a tak zůstali ve svém "exilu" v Moskvě.

Rakev, zahalená do státní vlajky, byla vystavena na stejném prostranství, kde davy hrozících Srbů v říjnu 2000 skandovaly
Rakev, zahalená do státní vlajky, byla vystavena na stejném prostranství, kde davy hrozících Srbů v říjnu 2000 skandovaly | Foto: Reuters

"Nejlepší z nás"

Bělehradské masové shromáždění na Miloševičovu podporu svolala jeho Socialistická strana. Velkou část účastníků však tvořili příznivci ultranacionalistů, jejichž lídr Vojislav Sešelj je rovněž v Haagu souzen za válečné zločiny.

"Dnes vzdáváme hold nejlepšímu z nás," prohlásil na demonstraci socialistický předák Milorad Vučelič: "Jeho jménem vás prosím, aby to bylo důstojné."

Účastnící pak na minutu zcela ztichli, aby se vzápětí prostranství rozburácelo pokřikem "Slobo, Slobo!" a "Tohle je Srbsko!"

Navzdory mínění jeho příznivců stát Miloševičovi oficiálně odepřel státní pohřeb. Zároveň však poté, co ve čtvrtek přistálo v Bělehradě jeho tělo, úřady uspořádaly vše tak, jako by umřela hlava státu.

Rakev, zahalená do státní vlajky, byla vystavena v muzeu a poté na katafalku v místě shromáždění - paradoxně na stejném prostranství, kde davy hrozících Srbů v říjnu 2000 skandovaly "Skončil!" poté, co byl Miloševič sesazen.

Lidé se přicházejí naposledy poklonit Slobodanu Miloševičovi
Lidé se přicházejí naposledy poklonit Slobodanu Miloševičovi | Foto: Reuters

Prodemokratičtí aktivisté jsou ostatně přesvědčeni, že "oslava" někdejšího prezidenta Srbů zašla příliš daleko. Do pohřbu a smutečních obřadů se zapojili i představitelé srbské ortodoxní církve, což je podle pozorovatelů poněkud překvapivé, protože Miloševič byl dlouholetým komunistou.

Někdejší opoziční hnutí Otpor už proto vydalo prohlášení, ve kterém varuje před posmrtnou ikonizací Miloševiče, jíž se podle hnutí dopouštějí někteří politici i média: "Obyvatelé Srbska se musí ubránit snahám učinit z Miloševiče národního vůdce a svatého... On skončil, avšak jeho přívrženci se snaží o návrat."

 

Právě se děje

Další zprávy