reklama
 
 

Speciál: Vše o smrti Miloševiče. Padl před 10 lety

5. 10. 2010 15:25
Život a smrt bývalého jugosláského prezidenta v souvislostech.

11. března 2005 zemřel ve své cele Slobodan Miloševič. Rozsudku před haagským tribunálem pro válečné zločiny už se nedočkal.

Připravili jsme pro vás výběr z těch nejdůležitějších článků, které k této události připravil deník Aktuálně.cz.

Projděte si milníky kariéry Slobodana Miloševiče, analýzu, čím byl pro Jugoslávii, či zprávy lékařů popisující příčiny jeho smrti.

Miloševič zemřel v cele, příčiny se šetří
Televizi BBC tuto zprávu potvrdily úřady v Haagu i Miloševičův právník. Podle něj bývalého jugoslávského prezidenta našli v posteli dozorci mrtvého dnes ráno. V té době byl mrtvý už několik hodin. Příčina smrti zatím nebyla oznámena. První závěry nizozemských expertů nenasvědčovaly tomu, že by se obžalovaný připravil o život sám.
Kariéra Sloboda Miloševiče v datech
Slavomír Goga: Miloševičovo dědictví
Doktorand Střediska mezinárodních studií Jana Masaryka na Fakultě mezinarodních vztahů VŠE ve svém komentáři píše: "Miloševič po sobě zanechává také dědictví, a to dědictví nikterak pozitivní. Zatímco Slovinsko je již v EU a Chorvatsko se do unie po zatčení generála Gotoviny úspěšně chystá, mezinárodní společenství se snaží držet pohromadě stále vnitřně rozdělenou Bosnu a Hercegovinu a s územím zbylé Jugoslávie (nazývané nyní Unií Srbska a Černé Hory) si prakticky neví rady."
S Miloševičem odchází "starý" Balkán
Slobodan Miloševič byl posledním žijícím politikem, s nímž jsou spojena pro Balkán tragická devadesátá léta plná válek, etnických čistek, masakrů, bombardování a ekonomických blokád.
Miloševič zemřel na zástavu srdce
Příčinou Miloševičovy sobotní smrti byl infarkt, ale spekulace neustávají:  údajně bral "protiléky". Zprávu o tom, že Miloševič zemřel přirozenou smrtí po srdeční zástavě, oznámil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii na základě dosavadních výsledků soudní pitvy.
Miloševičova smrt uškodila Haagu
Slobodan Miloševič zemřel v sobotu ve vazbě válečného soudu v Haagu. Jeho smrt staví do těžké situace tribunál, který ho za pět let nedokázal odsoudit.
Bělehrad: Srbové se loučí s Miloševičem
Rakev s ostatky Slobodana Miloševiče byla převezena do Bělehradu. Srbský exprezident bude pochován v sobotu.
Státní pohřeb, nebo rodinná oslava?
Boj o to, kde a jak bude bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič pohřben, skončil. Srbsko však není prvním ani posledním státem, který podobný problém řeší. V případě Miloševičova pohřbu připadal v úvahu Bělehrad i Moskva, nakonec přišel na řadu rodný Požarevac.

autor: Redakce ZAH | 5. 10. 2010 15:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama