Peking - Případ čínského miliardáře Kuo Wen-kueje označil americký list The New York Times za největší politický příběh z Číny letošního roku.
Nechybí v něm nic z pořádného skandálu: špioni, úplatky, sex, a dokonce ani intriky mezi vládci Číny - a to včetně samotného prezidenta Si Ťin-pchinga. Problém je zjistit, co z toho je pravda.
Vše odstartovalo na začátku letošního roku, kdy Kuo Wen-kuej, dosud nepříliš známý čínský miliardář, veřejně vystoupil v USA. Ze svého bytu na Manhattanu v ceně 68 milionů dolarů začal na sociálních sítích i v několika rozhovorech pro média obviňovat vysoké čínské funkcionáře z korupce a skrývání majetku.
A oznámil, že další odhalení budou brzy následovat.
Kuo například uvedl, že čínští politici a jejich příbuzní vlastní část čínského konglomerátu HNA Group. Ten má podíly v německé Deutsche Bank, čínských aerolinkách Hainan Airlines nebo v hotelovém řetězci Hilton.
Skupina HNA to popřela, ale cena jejích akcií na hongkongské burze stejně v dubnu výrazně spadla.
Kuo prý rovněž zná jména nevlastních potomků vysokých čínských funkcionářů a objevily se i zprávy, že má videa se záběry sexuálních hrátek čínských politiků s prostitutkami.
Peking to popřel. Tento měsíc však bylo v severovýchodní Číně odsouzeno několik státních úředníků, které měl Kuo "podplácet penězi a ženami".
Od přítele k bojovníkovi proti korupci
Kuo Wen-kuej byl přítelem náměstka státní bezpečnosti Ma Ťiena, který byl loni vyloučen ze strany kvůli korupci a odsouzen. Stejně jako Ma Ťienův šéf, který měl na starosti čínské bezpečnostní služby.
Kuo sbíral kompromitující informace o čínských politicích a zároveň je uplácel, aby mu pomáhali v obchodech s nemovitostmi a ve finančnictví.
Získal tak majetek, který čínský časopis Hurun Report odhadl na 2,3 miliardy dolarů (skoro 54 miliard korun).
V roce 2014 nebo 2015 Kuo z Číny utekl do USA v obavě před zatčením a začal tvrdit, že chce válčit "proti úředníkům bojujícím proti korupci, kteří jsou sami zkorumpovaní, a zemi, jež je řízena konsorciem policie a mafie".
Šlo o přímý útok proti druhému nejmocnějšímu muži Číny Wang Čchi-šanovi. Ten je členem politbyra komunistické strany, strůjcem čínské protikorupční kampaně a hlavně spojencem prezidenta Si Ťin-pchinga. Podle Kua je protikorupční tažení ve skutečnosti jen bojem o moc, a proto se Wang do něj zapojil.
Letos se budou měnit někteří členové politbyra, nejdůležitějšího orgánu vládnoucí strany. Kuova obvinění mohou Wangovi zkomplikovat snahu stát se premiérem.
Kuo je nejspíš lhář
Peking na Kua vydal přes Interpol zatykač. Později ale proti němu zastavil kampaň v tisku, a minulý měsíc dokonce pustil jeho ženu a dceru z Číny do USA.
Před pár dny však Peking mediální útok na Kua opět obnovil a zveřejnil i jednání soudu, při kterém byli za úplatky a rozkrádání odsouzeni úředníci, kteří s Kuem měli spolupracovat.
USA teď mají problém, zda Kua, který stále vyhrožuje Pekingu dalšími odhaleními, vydat.
Nemají s Čínou uzavřenou smlouvu o vydávání podezřelých, a tak nemusí. Navíc Číňanova obvinění souvisejí s politikou. A Kuo podle New York Times kdysi také poskytoval americké ambasádě v Číně informace o tamní vnitřní politice.
Na druhou stranu to komplikuje vztahy USA s Čínou, přičemž Kuo je nejspíš lhář. Podle dostupných dokumentů lže o svém podnikání, vzdělání i datu narození.
Zatím mu věří hlavně prostí Číňané, kteří se snaží v dosud nevídaném rozsahu obejít cenzuru a dostat se ke zveřejňovaným obviněním na internetu. Což Pekingu působí další starosti.