Tři děti zemřely na chřipku. Američtí lékaři chtějí očkovat běžence, úřady jsou proti

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 12. 2019 15:03
V uprchlickém centru v kalifornském San Diegu zemřeli za posledního čtvrt roku tři lidé na chřipku. Šlo o dvouleté a šestileté dítě a šestnáctiletého migranta. "Měl horečku, a tak mu řekli, aby si lehl na zem, protože ta je chladná," vypráví americký lékař Sirac Cardoza, který spolu s desítkami dalších zdravotníků demonstroval v úterý u pobočky Úřadu celní a hraniční ochrany USA (CBP) v San Diegu.
Protesty u sídla Úřadu celní a hraniční ochrany USA v San Diegu.
Protesty u sídla Úřadu celní a hraniční ochrany USA v San Diegu. | Foto: ČTK

Někteří protestující se vybavili transparenty s nápisy "Už žádná úmrtí na chřipku". Reagovali tak na krok úřadu CBP, který zdravotnickému personálu zakázal dodat vakcíny běžencům ve zdejším detenčním zařízení.

"Bez vakcíny zemřou další lidé. O tom není pochyb. Jsou (imigranti - pozn. red.) společně zamčeni v klecích v chladném prostředí bez jakéhokoliv očkování. Do roka očekáváme hrozivou chřipkovou epidemii," řekla pro britský deník The Guardian Hannah Janewayová, lékařka a další účastnice úterní demonstrace, kterou policie z místa protestu odvedla v poutech. 

Policisté v úterý zatkli kromě Janewayové pět dalších lidí, kteří postávali s transparenty u vchodu do budovy celní správy CBP. Později je zase propustili, napsal zpravodajský server The San Diego Union Tribune.

Podle informací tohoto webu se do manifestace zapojilo kolem padesáti lidí, dožadovali se jednání s vedením CBP. Někteří z nich podle serveru sami kdysi přišli do Spojených států jako děti ilegálních přistěhovalců. Demonstranti tvrdí, že migrantům v detenčním centru zbytečně hrozí smrt na onemocnění, kterému se dá snadno předejít.

Očkování v pojízdné klinice

Lékaři chtěli v pondělí zprovoznit alespoň mobilní kliniku nedaleko imigračního centra, kde by utečenci dostali zdarma vakcínu proti chřipce.

Jedna z protestujících lékařek Bonnie Arzauagová listu The Guardian řekla, že si zdravotníci přichystali 120 dávek očkovací látky a podle ní by netrvalo déle než půl hodiny běžence naočkovat. Úřady jim to ale zakázaly.

Skupina sedmi doktorů z USA také minulý měsíc poslala dopis ministerstvu vnitřní bezpečnosti, kde si stěžovala na odmítavý postoj CBP k vakcínám. Podle lékařů byla loňská úmrtnost dětí migrantů v amerických detenčních zařízeních v případě chřipky devětkrát vyšší než u běžné populace. 

Středisko v San Diegu ve čtvrti San Ysidro přitom patří mezi instituce, které by měly zadržovat migranty jen krátkodobě. Centra pro dlouhodobé zadržování naopak očkování poskytují.

Špatná hygiena

Také americké vládní Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí už minulý rok doporučilo CBP, aby imigranty nechal očkovat proti viru chřipky. Úřad to ale odmítl. Nyní jeho komisař komentoval demonstrace slovy, že není "expert na medicínu", ale věcí se bude důkladně zabývat a přijme nejlepší možná opatření.

CBP také tvrdí, že už před rokem posílil počty zdravotnického personálu v těch oblastech na americko-mexické hranici, kde se hromadí nejvíce běženců, například v texaském městě El Paso nebo regionu Rio Grande Valley kolem stejnojmenné řeky.

V poslední době se opakovaně objevují zprávy o špatném stavu imigračních center na americko-mexické hranici, San Diego nevyjímaje. Utečenci v některých případech údajně nemají přístup ani k základní hygieně a rychle se mezi nimi šíří právě třeba chřipka.

Před více než rokem také uniklo na veřejnost video, ve kterém jsou uprchlíci v zařízení ve městě McAllen drženi v klecových celách.

Video: Trumpova zeď rozdělila USA. Nejvíce se prezidenta děsí sami republikáni, říká Lukeš

Jsou to republikáni, kdo tlačí prezidenta k tomu, aby vládu podruhé bez peněz nenechával, říká historik Igor Lukeš působící na univerzitě v Bostonu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 minutou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy