Většinu z nich tvoří místní muslimové.
Eliza Manninghamová-Butlerová, která MI5 vede od roku 2002, vystupuje na veřejnosti jen velmi zřídka.
V jednom z mála ze svých veřejných vystoupení včera Manninghamová-Butlerová zneklidnila celou Británii. Od loňského roku se sice podařilo zmařit pět plánovaných útoků, nicméně MI5 podle ní v současnosti monitoruje činnost asi dvou stovek dalších skupin a bezpečností rizika se nezmenšují.
V pozadí je Al-Káida
Šéfka rozvědky prohlásila, že agenti vědí o četných spiknutích, jejichž cílem je zabíjet lidi a zasáhnout britskou ekonomiku.
"Co míním tím četný? Pět? Deset?... Ne, téměř 30, o nichž v současnosti víme. Tato spiknutí často mají napojení na (teroristickou síť) Al-Káidu v Pákistánu. Většinu podezřelých tvoří britští muslimové," uvedla ředitelka.
S odvoláním na získaná videa islámských radikálů poznamenala, že motivem místních teroristů je i jejich přesvědčení, že britská zahraniční politika je protiislámská, zvlášť v Iráku a Afghánistánu.
Šéfka MI5 zároveň varovala před možnými sebevražednými útoky, které by mohly být při použití chemických či bakteriologických zbraní mnohem ničivější než ty z července 2005, při kterých teroristé podomácku vyrobenými bombami zabili v Londýně přes 50 lidí.
Potřebujeme vaši pomoc
"Stále více většinou mladých lidí přechází od pouhé sympatie k aktivnímu terorismu, protože jsou radikalizováni a přesvědčováni přáteli, svými rodinami, ve výcvikových táborech tady a v zahraničí," tvrdí Manninghamová-Butlerová.
Právě zlepšení situace uvnitř britské muslimské komunity je podle komentátorů i vládních představitelů klíčová pro snížení bezpečnostních rizik spojených s islámským terorismem.
Britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová včera vyzvala místní muslimy, aby se jasně distancovali od terorismu a více se zapojili do boje proti němu.
"Chci vyzvat všechny muslimy, kteří odmítají násilí, aby povstali a nechali se slyšet. Musíme vzít teroristům historický význam, který si přisuzují. Nemají žádné právo se vyjadřovat jménem velkého a ušlechtilého vyznání, jakým je islám," prohlásila šéfka britské diplomacie.
V Británii žije asi 1,6 milionu muslimů, především pákistánského původu. Naprostá většina z nich je sice proti násilí, avšak podle nedávných průzkumů vidí v islámu hrozbu pro Západ na 53 procent Britů.