Evropská šestka přitvrdí. Vůči teroru

lem, BBC
8. 11. 2006 13:21
Brusel - Ministři šesti evropských zemí se dohodli, že je nutné přitvrdit vůči teroristům. Nejen na internetu.
Foto: Reuters

Podle slov britského ministra Johna Reida by mělo být internetu a dalších médií využito k šíření umírněných názorů, a nikoliv radikálních ideologií podporujících terorismus.

Ministr je tak rozhodnut zaměřit se na internetové uživatele, kteří vytváří nebo naopak užívají webové stránky napojené na teroristické organizace, propagují terorismus nebo například šíří informace o výbušninách.

Oni zničí nás, nebo my je

Evropští ministři vnitra se hodlají zaměřit také na ekonomické aspekty terorismu a daňové úniky využívané k financování terorismu.

Ročně je jen ve Velké Británii údajně využito téměř tří miliard liber právě pro tento účel.

Francie, Španělsko, Itálie, Polsko, Německo a Velká Británie se na tom shodly během dvoudenního summitu tzv. G6, kde jednali o nutných krocích v boji proti terorismu.

"Boj teroristů, kteří se snaží zničit nás a naopak, bude pokračovat i nadále," řekl Reid s tím, že úrodnou půdou pro teroristické činy je nepochybně fanatismus islámských radikálů.

Nicméně dodal, že "nepřítelem je terorismus, a nikoliv islám".

Cílem setkání bylo mimo jiné odstartovat dialog s muslimskou komunitou.

G6, seskupení lidnatých

G6 nemá formálně žádné rozhodovací pravomoci a není oficiální institucí Evropské unie. Může však přispět k přeshraniční spolupráci mezi zúčastněnými zeměmi bez dalšího souhlasu orgánů EU.

Foto: Reuters

Seskupení reprezentuje dvě třetiny obyvatel EU a k jeho ustavení došlo již v roce 2003, tedy před vstupem čtyřicetimilionového Polska do Unie.

Liberální demokratka a členka Evropského parlamentu baronka Sára Ludfordová se však obává, že spolupráce mezi šesti zmíněnými zeměmi by mohla zastínit společné kroky celé pětadvacítky.

Přestože je přesvědčena o nutnosti další spolupráce v této oblasti, nelíbí se jí, že by "zbytek Evropské unie měl být tlačen ke krokům, o nichž nerozhodují ani státy, ani parlament".

 

Právě se děje

Další zprávy