V zajetí rekordního vedra. Města bojují s horkem, staví větrné koridory i chladivá centra

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 8. 2018 11:00
Letošní teploty v některých velkých městech přesáhly čtyřicet stupňů Celsia. Horko a sucho nutí radnice měst v USA, Británii nebo Japonsku k opatřením, která ulehčí obyvatelům život v betonové "výhni". Ať už jde o výsadbu stromů, nebo natírání střech na bílo.
Lidé se schovávají pod stromy ve Washingtonu.
Lidé se schovávají pod stromy ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Výsadba zeleně

V Oak Cliffu, předměstí texaského Dallasu, dobrovolníci spolu s tamními obyvateli vysázeli už tisícovku nových stromů. Stojí kolem škol nebo obytných domů, aby alespoň trochu zmírnily dopady horka, píše americký deník The New York Times.

Nejen že stromy poskytují stín, ale taky voda vypařující se z jejich listů je schopna v létě ochladit okolní vzduch o několik stupňů. Koruny stromů navíc pohlcují část zplodin, které vedro činí ještě nesnesitelnějším.

V Seattlu na západě USA zase místní radnice podporuje zakládání střešních zahrad a vybízí developery, aby zdi domů nechávali porůst vegetací.

Londýn zase našel více než 900 tisíc čtverečních metrů ploch v ústřední finanční části města, které mohou být přeměněny v parky s fontánami nebo zelené terasy. 

Ostatně Británie 23. července oficiálně vyhlásila "vlnu veder", první podobnou od roku 2013. Teploty i ve Skotsku a Severním Irsku pravidelně přesahovaly třicet stupňů Celsia. Britští zdravotníci se obávají, že vysoké teploty si letos mohou vyžádat tisícovku dodatečných úmrtí zejména mezi staršími lidmi.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy