V zajetí rekordního vedra. Města bojují s horkem, staví větrné koridory i chladivá centra

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 8. 2018 11:00
Letošní teploty v některých velkých městech přesáhly čtyřicet stupňů Celsia. Horko a sucho nutí radnice měst v USA, Británii nebo Japonsku k opatřením, která ulehčí obyvatelům život v betonové "výhni". Ať už jde o výsadbu stromů, nebo natírání střech na bílo.
Lidé se schovávají pod stromy ve Washingtonu.
Lidé se schovávají pod stromy ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Výsadba zeleně

V Oak Cliffu, předměstí texaského Dallasu, dobrovolníci spolu s tamními obyvateli vysázeli už tisícovku nových stromů. Stojí kolem škol nebo obytných domů, aby alespoň trochu zmírnily dopady horka, píše americký deník The New York Times.

Nejen že stromy poskytují stín, ale taky voda vypařující se z jejich listů je schopna v létě ochladit okolní vzduch o několik stupňů. Koruny stromů navíc pohlcují část zplodin, které vedro činí ještě nesnesitelnějším.

V Seattlu na západě USA zase místní radnice podporuje zakládání střešních zahrad a vybízí developery, aby zdi domů nechávali porůst vegetací.

Londýn zase našel více než 900 tisíc čtverečních metrů ploch v ústřední finanční části města, které mohou být přeměněny v parky s fontánami nebo zelené terasy. 

Ostatně Británie 23. července oficiálně vyhlásila "vlnu veder", první podobnou od roku 2013. Teploty i ve Skotsku a Severním Irsku pravidelně přesahovaly třicet stupňů Celsia. Britští zdravotníci se obávají, že vysoké teploty si letos mohou vyžádat tisícovku dodatečných úmrtí zejména mezi staršími lidmi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy