V zajetí rekordního vedra. Města bojují s horkem, staví větrné koridory i chladivá centra

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 8. 2018 11:00
Letošní teploty v některých velkých městech přesáhly čtyřicet stupňů Celsia. Horko a sucho nutí radnice měst v USA, Británii nebo Japonsku k opatřením, která ulehčí obyvatelům život v betonové "výhni". Ať už jde o výsadbu stromů, nebo natírání střech na bílo.
Foto: Reuters

Střechy natřené na bílo

Jedním z důvodů, proč je ve městech tak horko, je příliš mnoho velkých tmavých ploch. Zejména kvůli asfaltovaným silnicím a parkovištím, které jsou v létě rozpálené natolik, že na ně nelze vstoupit bosou nohou.

V rámci iniciativy Chladné střechy (Cool Roofs) nechal například americký New York natřít více než půl milionu čtverečních metrů střech reflexní barvou. Los Angeles zase nahrazuje asfaltové silnice světlejšími materiály.

Podle studie Arizonské státní univerzity z roku 2014 může tento postup snížit teplotu ve městech až o několik stupňů Celsia. Ne nadarmo jsou domy v arabských zemích či v Řecku natírané na bílo.

Některá města ale nemají čas na to, aby své střechy nebo ulice tak razantně změnila. Japonské Tokio čekají už za dva roky letní olympijské hry a hrozí, že budou pro sportovce náročnější než kdy dříve - kvůli rekordním teplotám. Zhruba 50 kilometrů silnic v Tokiu tak radnice vybavuje porózním asfaltem, který umí zadržet více vody, a novým reflexním nátěrem. Týká se to mimo jiné plánované trasy maratonského běhu.

Letos padají v Japonsku teplotní rekordy a v budoucnu to může být ještě horší. V Kumagaji, 65 kilometrů severozápadně od Tokia, naměřili před týdnem 41,1 stupně Celsia.

 

Právě se děje

Další zprávy