S vedrem roste chuť na pivo: Německé pivovary mají nedostatek lahví. Vraťte nám je, prosí zákazníky

Helena Truchlá Helena Truchlá
28. 7. 2018 14:33
S horkem přichází kromě žízně také nedostatek pivních lahví. Stav nouze hlásí pivovary v Rakousku a Německu, problémy mají i české pivovary.
Foto: Shutterstock.com

Berlín/Praha - Německé a rakouské pivovary mají málo pivních lahví a přepravek. Prosí zákazníky na sociálních sítích, aby je vraceli.

Za nedostatek zálohovaného skla může kombinace mistrovství světa ve fotbale a nyní také neobyčejně dlouhé období pěkného a horkého počasí. 

"Potřebujeme vaši pomoc," píše se v příspěvku, který na své facebookové stránce zveřejnil regionální pivovar Moritz Fiege ze západoněmecké Bochumi. Záloha osm eurocentů (zhruba dvě koruny) za jednu lahev Němcům zřejmě nestačí jako motivace, aby prázdné obaly vraceli obratem. 

Podobnou kampaň zaměřenou na pivní přepravky spustil na konci června také rakouský pivovar Villacher Bier. "Jen plná je dobrá. Udělejte si doma místo. Vraťte přepravky," přesvědčuje na Facebooku. 

Nedostatek lahví je letos v létě podle Německé asociace pivovarníků obzvlášť výrazný. Situace zatím nicméně není tak vážná jako v létě 2012, kdy velký mnichovský pivovar Hofbräu prodával plné lahve s pivem jen lidem, kteří zároveň přinesli prázdné, připomíná server Deutsche Welle.

Středoevropský pivní závod

Ilustrační fotografie, pivo, restaurace, DPH, EET, služby, 2018
Foto: iStock

Česko, Německo a Rakousko se drží na předních příčkách žebříčku konzumentů piva. Češi jsou podle údajů agentury Statista s přehledem světovými šampiony: Na každého (i kojence) připadá více než 137 litrů za rok. Němci s necelými 96 litry skončili třetí hned za Polskem. Čtvrtou příčku drží Rakušané, kteří zvládnou ročně průměrně o půllitr méně než Němci.

Podobná situace v Česku

Čeští pivovarníci se k podobným výzvám na sociálních sítích zatím uchylovat nemusí. Problém ale řeší taky. "S touto situací se občas potýkáme i v našich pivovarech," řekla Aktuálně.cz Denisa Mylbachrová z Staropramenu.

"Stává se to v létě, kdy je hezké, horké počasí. Pivo jde obecně dobře na odbyt a zároveň v obchodech probíhají akce na podporu našich značek," vysvětluje Mylbachrová. Zlatého moku z pražského Smíchova se podle ní v letních měsících vypije průměrně až o čtvrtinu víc než po zbytek roku. Zákazníci by ale poznat nic neměli, říká manažerka pivovaru. 

Zvýšenou poptávku zaznamenali také v pivovaru Bernard. Letos v červnu se lahvového piva této značky prodalo o třetinu víc než v roce 2017. "V těchto dnech je to opravdu vypjaté," přiznává Zdeněk Mikulášek z humpoleckého pivovaru. "Ale zatím stále plníme a máme vykryto jak tuzemsko, tak zahraničí," dodává. 

S menšími výpadky se podle vyjádření mluvčí potýká také pivovar Heineken, který v Česku prodává značky Starobrno, Krušovice nebo Březňák. Zcela v klidu mohou naopak zůstat milovníci plzeňského piva. "Nedostatek lahví ani přepravek nepociťujeme, dobře jsme se zásobili," sdělila Aktuálně.cz mluvčí Prazdroje Jitka Němečková.

Video: Opilým nenalejeme, říká majitelka pivního kola

Pokud vás pivní kolo obtěžuje, za dvě minuty je pryč, nikdy nám nikdo z kola nespadl, lidé přijedou za zážitkem, ne se opít do mrtva, říká Kunčíková | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy