Metro kvůli stávce nejezdí, Londýn zažívá dopravní kolaps

ČTK ČTK
9. 7. 2015 13:22
Dopravci kvůli situaci nasazují do provozu dokonce i dvoupatrové autobusy-veterány. Uber zvedl ceny až o 300 procent.
Stávka londýnského metra
Stávka londýnského metra | Foto: Reuters

Londýn - Dopravu v britské metropoli ve čtvrtek ráno ochromila stávka pracovníků metra, největší za posledních 13 let. Stojí všechny trasy podzemí dráhy.

Na autobusových zastávkách se táhnou nekonečné fronty, zacpané jsou i cyklostezky a po chodnících v centru se téměř nedá projít, informují média.

Taxikáři jezdící pro společnost Uber podle listu Daily Mail využili situace a zvýšili ceny až o 300 procent.

Stávka londýnského metra
Stávka londýnského metra | Foto: Reuters

Ucpané jsou též hlavní tahy do města. Podle dopravních expertů, které citoval list The Telegraph, bylo v 8:50 místního času v Londýně 1445 míst, kde se kvůli stávce vytvořila zácpa.

Na silnici A40 spojující metropoli s Walesem stála auta ve 24kilometrové koloně. Řidiči se tam zdrželi na hodinu a půl.

Autobusy nestíhaly pojmout přívaly cestujících, především kolem stanice Victoria, kde je i vlakové nádraží.

"V autobuse číslo 113 je to pěkný masakr. Autobus je tak nacpaný, že řidič odmítl odjet. Byla přivolána policie - právě přijela," napsal na Twitteru jeden Londýňan.

Stávka londýnského metra
Stávka londýnského metra | Foto: Reuters

Další se na této sociální síti chlubil, že cestou do práce "ušel v pohodě" skoro pět kilometrů, což by prý měl kvůli zdraví "stejně dělat každý den".

Londýnský dopravní podnik nasadil ve snaze odbavit davy cestujících i poschoďové autobusy-veterány.

Na 20 000 zaměstnanců metra se pře s úřady o výši platů a systém služeb poté, co se nedávno na některých trasách zavedl nepřetržitý 24hodinový provoz. Vláda označila stávku za škodlivou a neopodstatněnou. Londýnské metro převáží denně kolem čtyř milionů osob.

Stávka londýnského metra
Stávka londýnského metra | Foto: Reuters

Stávka začala ve středu večer a potrvá do čtvrteční půl desáté večer. Tisíce lidí se ve středu snažily dostat domů ještě před uzavřením metra. U vchodů do podzemní dráhy se tísnily stovky lidí, kteří ještě chtěli stihnout poslední spoje. Důsledky stávky budou podle britského tisku pociťovat lidé až do pátečního rána.

Na účet stávky si zažertoval britský princ William. Když ve středu během jednoho tenisového utkání na turnaji ve Wimbledonu divákům oznámili, že je poslední šance dostat se domů metrem, princ, jenž zápas sledoval z královské lóže, předstíral, že běží na podzemku.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy