Piloti ČSA se připojí ke stávkové pohotovosti letušek

ČTK ČTK
27. 5. 2015 20:29
Podle ČSA by vyšší mzdy pro firmu představovaly neúnosné zatížení a odporovaly restrukturalizačnímu plánu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Piloti Českých aerolinií se ke stávkové pohotovosti připojí ve čtvrtek v poledne. Nepřistoupili tak na návrh kolektivní smlouvy předložený vedením firmy. ČTK to sdělil zdroj z ČSA. Stejný návrh aerolinií již v úterý odmítli stevardi a letušky, kteří stávkovou pohotovost zahájili už ve středeční poledne.

Letuškám a stevardům v únoru klesly mzdy o desítky procent. Navýšení platů v řádu tisíců korun navržené zprostředkovatelem vybraným ministerstvem práce ale dopravce nepřijal a navrhl výrazně nižší růst.

Podle ČSA by vyšší mzdy pro firmu představovaly neúnosné zatížení a odporovaly restrukturalizačnímu plánu. Cestující firma ujistila, že samotné zahájení stávkové pohotovosti se leteckého provozu nedotkne.

Kolektivní vyjednávání v ČSA trvá od loňského podzimu. V únoru, po vypršení platnosti staré kolektivní smlouvy, prosadilo vedení společnosti razantní snížení platů provozních zaměstnanců.

Mzdy některých letušek a pilotů klesly v únoru podle odborů až o 40 procent. Základní hrubý plat letušky podle nového mzdového výměru se tak snížil až na 15 000 korun. K tomu je ale podle ČSA ještě nutné započíst několik tisíc korun, které dostávají na dietách a kapesném.

Při započtení průměrně odlétaných 61 hodin činí podle ČSA čistý výdělek letušek zhruba 29 000 korun měsíčně. Piloti berou v rozmezí od 50 000 do více než 100 000 korun měsíčně. Záleží na počtu odlétaných let a na tom, zda pilot létá s vrtulovým, nebo proudovým letadlem.

ČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun při tržbách převyšujících 13 miliard. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. ČSA zaměstnávají necelých 700 lidí.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy