Valná hromada Lufthansy řešila nehodu i finanční stav firmy

ČTK ČTK
29. 4. 2015 22:55
Letošní stávky v únoru a březnu ze zisku Lufthansy za první čtvrtletí ukrojí 42 milionů eur a ve druhém čtvrtletí 58 milionů eur.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hamburk - Německá letecká společnost Lufthansa nestojí o žádné další nákladné stávky svých zaměstnanců, spory chce urovnat. Na středeční valné hromadě společnosti to prohlásil šéf aerolinek Carsten Spohr. Jednání se uskutečnilo měsíc po leteckém neštěstí dceřiné společnosti Germanwings v jihofrancouzských Alpách, při kterém zahynulo všech 150 lidí na palubě.

Valná hromada začala minutou ticha za oběti havárie, kterou podle vyšetřovatelů záměrně způsobil druhý pilot tím, že navedl letadlo do horského masivu. "Celá rodina Lufthansy a Germanwings za oběti truchlí," řekl předseda dozorčí rady Wolfgang Mayrhuber předtím, než vyzval k uctění mrtvých minutou ticha.

Spohr následně opětovně přislíbil pozůstalým podporu a pomoc. "Neštěstí nás změnilo a v této společnosti navždy zanechá jizvy. Všichni jsme se semkli," řekl.

Vedle březnové havárie letadla Germanwings byla hlavním tématem schůze finanční situace firmy. Spohr prohlásil, že pro letošní obchodní rok očekává očištěný provozní zisk ve výši 1,5 miliardy eur (přes 41 miliard korun), ve kterém ale nejsou započítány ztráty ze stávek. Jeho prohlášení ale podpořilo cenu akcií aerolinek.

Loňský provozní zisk snížily stávky o více než 200 milionů eur. Letošní stávky v únoru a březnu pak ze zisku za první čtvrtletí podle Spohra ukrojí 42 milionů eur a ve druhém čtvrtletí 58 milionů eur. Aerolinky se proto chtějí s odborovým svazem pilotů Vereinigung Cockpit (VC) dohodnout na nových tarifních smlouvách, které by vyřešily spory o platy a důchodové programy. Odbory to zatím nekomentovaly, chtějí tak učinit až po předložení příslušné nabídky.

Kvůli nedostatečnému kapitálu Lufthansa omezila investice na léta 2016 a 2017 vždy na 2,5 miliardy eur (zhruba 69 miliard korun). Právě z tohoto důvodu odsouvá dceřiná společnost Lufthansa Cargo výstavbu nového nákladního centra na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, která byla původně plánována na letošní rok.

Někteří investoři na valné hromadě zpochybnili záměr aerolinek rozšířit na úkor prémiových produktů nízkonákladové nabídky, hlavně pak prosazování značky Eurowings, jejíž podstatnou součástí se má stát Germanwings. Podle Spohra je takový přístup nutný, aby Lufthansa udržela krok s nízkonákladovými rivaly Ryanair a easyJet a aby si udržela linky na krátké tratě do Mnichova a Frankfurtu, odkud vypravuje ziskové dálkové lety.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy