Jsme silní, vydržíme to. Francouzi se během výjimečného stavu snaží žít jako dřív

Simone Radačičová Simone Radačičová
27. 3. 2016 15:58
Francie žije od teroristických útoků v Paříži žije ve výjimečném stavu. Bezpečnostní opatření se navíc zpřísnila po teroru v Bruselu. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že země povolala dalších 1600 policistů a četníků. Hlídkují zejména v turistickém jádru francouzské metropole. I přes to, že vláda varuje, že teroristé mohou opět udeřit, Pařížané tvrdí, že větší obavy nemají. Jinak na tom jsou turisté nebo zahraniční studenti, ti obavy naopak pociťují.
Vojáci v ulicích Paříže.
Vojáci v ulicích Paříže. | Foto: Simone Radačičová

Paříž (od naší zpravodajky) - Je něco krátce před osmou hodinou ráno. U Eiffelovy věže váhavě postává jen několik osamělých turistů. Do přilehlého parku si přišlo zaběhat pár desítek Pařížanů, k věži teprve pomalu přicházejí první pouliční prodavači suvenýrů.

Najednou u "Eiffelovky" zastavuje autobus a z něj vystupuje asi dvacet ozbrojených vojáků. V rukách mají automatické zbraně, rozdělují se do několika skupinek a pečlivě prochází okolí slavné pařížské dominanty.

Na vojáky se zbraněmi si Francouzi museli zvyknout už před několika měsíci. Tamní vláda zpřísnila bezpečnostní opatření po teroristických útocích z 13. listopadu, jež si vyžádaly na 130 obětí. Od té doby je země ve výjimečném stavu.

Nebojím se

Po bruselských atentátech Francie své bezpečnostní podmínky ještě zpřísnila.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že země povolala dalších 1600 policistů a četníků, kteří už dohlížejí na bezpečnost na hranicích - hlavně na přechodech s Belgií - a také na letištích či nádražích.

Vláda Francouze opakovaně varuje, že teroristé mohou udeřit znovu. Přesto se Pařížané ztotožňují s přesvědčením, že život musí i po tak hrozných činech jít dál a lidé se nesmějí nechat zastrašit.

"Ne, nebojím se. Třeba metrem jezdím i nadále," říká asi dvacetiletá Virginie. "Vůbec nevím, proč teroristé zaútočili zrovna v Paříži a Bruselu," dodává s typickým francouzským pokrčením ramen.

Podobně se vyjadřuje zhruba šestnáctiletá studentka Mayra. Ani ona nezměnila kvůli teroristické hrozbě své chování. "S rodiči ale o tom hodně mluvíme," líčí v jedné z ulic kousek od Eiffelovy věže.

Paříž po teroristickém útoku v Bruselu.
Paříž po teroristickém útoku v Bruselu. | Foto: Simone Radačičová

Je tu hodně policistů, ale strach mám

"Řekl bych, že Francouzi berou všechno tohle jinak. Že se jich to dotýká méně než Čechů - u nás je to všem hodně líto a objevila se vlna solidarity. Tady to berou víc ve smyslu jako 'Jsme silní Francouzi, vydržíme to'. Berou to urputněji," popisuje český student geografie Jiří, který přijel do Paříže v lednu v rámci výměnného programu Erasmus.

"Jsou tu hodně vidět policisté a vojáci na ulicích," všímá si pak Zdeněk, student filozofie z Čech. Ten se po útocích v Bruselu začal vyhýbat metru. "Začal jsem raději jezdit na kole, protože se mi moc nechce chodit do metra," dodal. „To že se tady odehrály dva teroristické útoky neznamená, že se to nemůže stát potřetí."

Také zahraniční turisté, kteří do města nad Seinou jezdí, mají obavy. Atentáty je ale neodradily. „Jsme tu dva dny, zítra už odjíždíme. Viděli jsme tu hodně policejních aut, a tady u Louvru je i hodně vojáků. Mám trochu obavy,“ uvedla u slavné skleněné pyramidy asi padesátiletá Soraya, která na výlet do Evropy přijela až z Brazílie. "Jeli jsme v metru, našel se tam podezřelý balík, museli jsme hned odejít, měla jsem strach," popisuje.

Podobně se cítila také asi třicetiletá turistka ze Španělska María. "Je tu hodně policistů, ale díky nim se cítím aspoň trochu bezpečněji. Strach ale mám."

Louvre hlídají vojáci.
Louvre hlídají vojáci. | Foto: Simone Radačičová
 

Právě se děje

Další zprávy