Útočník z Paříže Abdeslam při výslechu lhal, policie má důkazy. Od atentátů z Bruselu mlčí

Silvie Housková
25. 3. 2016 20:33
Francouzská média přinášejí útržky z výpovědi Salaha Abdeslama. Na útocích se údajně začal podílet kvůli svému bratrovi Brahimovi, který se v Paříži odpálil. Podle bruselského týdeníku Politico výslech Abdeslama trval pouhou hodinu a vyšetřovatelé se ho vůbec neptali na velké množství zbraní a munice, které v jedné ze skrýší bruselské buňky našli. Prokurátor to odmítl, výslechů - či pokusů o ně - prý bylo víc.
Zátah proti Salahu Abdeslamovi.
Zátah proti Salahu Abdeslamovi. | Foto: Reuters

Brusel (od naší zpravodajky) - Francouzská veřejnoprávní televize BFMTV a francouzský deník Le Monde přinášejí útržky z výpovědi Salaha Abdeslama, který je podezřelý z účasti na teroristických útocích v Paříži 13. listopadu 2015.

Salah Abdeslam, terorista z Paříže.
Salah Abdeslam, terorista z Paříže. | Foto: ČTK

Podle informací francouzských médií Abdeslam vypověděl, že se na útocích začal podílet kvůli bratrovi Brahimovi. Jednomu z mužů, kteří v Paříži spáchali sebevražedné útoky.

Abdeslam měl podle svých slov za úkol například najmout auto nebo objednat hotely. "Nevím, odkud (peníze) pocházely, ale vím, že nebyly jeho (bratra Brahima). Vždy, když jsem potřeboval něco zaplatit, tak mi ale peníze dával on," uvedl při výslechu.

Přímo v Paříži měl Abdeslam rozvézt atentátníky na místa jejich útoků. Jeho úkolem pak bylo zaparkovat auto a vrátit se na fotbalový stadion Stade de France. A odpálit se.

To nakonec vzdal. Údajně proto, že neměl vstupenku na stadion.

Lístek však neměl žádný z útočníků - odpálili se před stadionem.

Nikoho neznám

Z dalších částí výpovědi je pak patrné, že Abdeslam vyšetřovatelům lhal. Uvedl, že po atentátech kontaktoval "jen jednu osobu - Mohameda Abriniho".

Policie má ale důkazy, že se Salah Abdeslam během večera 13. listopadu spojil s více lidmi.

Minulý pátek policie společně s Abdeslamem zatkla i Amina Choukriho, jehož pravé příjmení zní Ayari. Abdeslam vyšetřovatelům tvrdil, že ho nezná.

Viděl ho prý pouze jednou - loni v únoru v Charleroi. Podle profilu Abdeslama, který zveřejnil deník La Libre Belgique, se ale tito dva muži znají už z dětství.

Dokonce spolu byli v roce 2010 odsouzeni za vloupání.

Když policie ukázala Abdeslamovi fotku bratrů El Bakraouiových, atentátníků z Bruselu, Abdeslam údajně bez jakéhokoliv zaváhání uvedl, že je nezná.

Výslech byl krátký

Bruselský týdeník Politico uvedl, že byl Abdeslam v čase mezi pátečním večerem, kdy ho belgická policie zatkla, a úterními atentáty vyslýchán pouze jednu hodinu. Politicu to řekl jeho právník a dva zdroje blízké vyšetřování.

Vyšetřovatelé se Abdeslama navíc údajně ptali jen na útoky v Paříži. Proto, že byl ještě slabý a unavený po operaci, kterou podstoupil poté, co ho při zatýkání střelil policista do kolene.

Belgický prokurátor v pátečním prohlášení ale uvedl něco jiné: Abdeslama udajně vyslýchali před útoky dvakrát.

První výslech trval jednu hodinu a týkal se atentátů v Paříži. Poté byl Abdeslam vyslýchán podruhé - dvě hodiny - k záležitostem spojeným s jeho zatčením a vydáním do Francie.

Během tohoto výslechu už ale využil práva nevypovídat.

22. března po útocích v Bruselu byl Abdeslam okamžitě předvolán k výslechu potřetí. Odmítl ale cokoliv říct - a od té doby už nepromluvil.

Politico si přesto stojí za svým. Zveřejnilo i nahrávku, ve které Abdeslamův advokát potvrzuje, že byl jeho klient před bruselskými atentáty vyslýchán pouze jednou, a to k Paříži.

Abdeslam měl přitom v Bruselu spoustu kompliců. Buňka, ve které pracoval, měla mít podle francouzského premiéra Manuela Vallse až 30 členů.

Podle bruselského týdeníku Politico se ho vyšetřovatelé vůbec neptali na velké množství zbraní a munice, které v jedné ze skrýší našli.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy