Berlín/Praha - Země, jejíž ekonomika ovlivňuje celou Evropu, zná vítěze voleb. Zhruba 42 procent Němců v neděli vybralo dosavadní kancléřku Angelu Merkelovou.
Křesťanští demokraté (CDU/CSU) vyhráli volební klání s obrovským náskokem. Dokonce se těsně příblížili k absolutní většině.
Liberální FDP, koaliční partner Angely Merkelové, se do Bundestagu podle nočních předběžných výsledků nedostala.
Volilo přes 72 procent Němců, o zhruba dvě procenta více než při minulých volbách.
Na definitivní volební výsledek čeká celá Evropa. Německo je motorem evropské integrace a zemí s největším HDP v EU. Na něm záleží, jak se Unie popere se současnou krizí.
Jak volilo Německo:
Dění v Německu jsme v neděli sledovali v online reportáži:
Takhle vyjdou ráno největší konzervativní noviny v Německu: Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Pohledem do zbrusu nového vydání FAZ a konstatováním, že Angela Merkelová nakonec absolutní většinu nezískala, se loučíme, v pondělí ráno budeme ve zpravodajství z Německa pokračovat.
Průběžné výsledky podle ZDF ve 22:40: CDU 41,9 %, SPD 25,7 %, FDP 4,8 %, Levice 8,5 %, Zelení 8,4 %, AfD 4,8 %. Podle ZDF se tedy CDU/CSU od absolutní většiny čím dál víc vzdaluje.
Pro šéfa FDP Philippa Röslera je to skutečně těžký večer: Jeho liberálové se nedostali do Bundestagu, prohrál i on osobně. Ve svém volebním okrsku Hannover-Land I dostal jen 2,6 % takzvaných prvních hlasů.
Americký deník New York Times se obává, že výsledek německých voleb znamená "další paralýzu Evropy". Proto, že se teď nejdůležitější evropská země bude týdny dohadovat o tom, kdo a jak zemi povládne. A proto, že z tohoto dohadování nakonec vzejde "jen" velká koalice.
"Pro Merkelovou je to obrovské osobní vítězství," je přesvědčen Jan Techau, ředitel bruselské pobočky washingtonského think-tanku Carnegie Endowment. "Ale jen za velmi hořkou cenu ztráty svého koaličního partnera FDP," připomíná fakt, že liberálové se do Bundestagu s velkou pravděpodobností nedostanou.
Z Německa přicházejí první konkrétní výsledky jednotlivých volebních okrsků. A není tu nouze o překvapení.
Tak například: Peer Steinbrück, hlavní opoziční kandidát na kancléře, nezískal ve svém okrsku přímý mandát. V Mettmannu ho jasně porazila kandidátka CDU Michaela Nollová (33,3 % versus 50,6 %). V Bundestagu nicméně zasedne, protože je lídrem stranické kandidátky v Severním Porýní-Vestfálsku.
Jeho kolega, šéf SPD Gabriel, přímý mandát vyhrál.
"Angela Merkelová vstoupila nedělním vítězstvím do velmi exkluzivního klubu," poznamenává Stefan Kornelius, novinář Süddeutsche Zeitung a autor knihy Angela Merkelová: Kancléřka a její svět. Připomíná, že třetím vítězstvím se připojila ke Konradu Adenauerovi a Helmutu Kohlovi, tedy jediným spolkovým kancléřům, jimž se povedl obdobný kousek.
Vítězka dnešních voleb Angela Merkelová přišla ještě jednou mezi své příznivce na velkou volební párty CDU v Berlíně. "Dnes slavíme, zítra budeme zase pracovat!" volá před nadšeným davem fanoušků. A ten jí odpovídá: "Až pozítří! Pozítří!"
Průběžné výsledky podle ARD ve 21:00: CDU 41,8 %, SPD 25,5 %, FDP 4,7 %, Levice 8,5 %, Zelení 8,4 %, AfD 4,8 %. Podle ARD tedy Merkelová nemá absolutní většinu, chybí jí tři křesla.
Průběžné výsledky podle ZDF ve 21:00: CDU 42,3 %, SPD 25,6 %, FDP 4,5 %, Levice 8,7 %, Zelení 8,1 %, AfD 4,9 %. Podle ZDF tedy pat, CDU/CSU má v Bundestagu stejně jako zbylé tři strany dohromady.
Do Berlína už dorazila i gratulace z Bruselu. Evropský prezident Herman Van Rompuy vyjádřil na Twitteru naději v další úspěšnou spolupráci.
Komentátoři v Německu si teď pokládají otázku: Není absolutní většina CDU nebezpečná? Není nebezpečné, že Merkelová nebude nucena uzavírat kompromisy (pokud tedy absolutní většinu získá)?
Debata z Berlína ale ukazuje: Není. CDU totiž má opozici - svou bavorskou sestru CSU. CSU bude po volbách trvat na zavedení mýtného pro cizince na německých dálnicích. V debatní aréně to řekla její hlavní kandidátka Gerda Hasselfeldtová.
Angela Merkelová je ale ostře proti. Peer Steinbrück z SPD pak znovu poukázal na to, že něco takového je v přímém rozporu s evropským právem.
"Míč je teď na straně vítězky voleb Angely Merkelové", říká v povolební debatě Peer Steinbrück (SPD) o případné účasti dosud opozičních sociálních demokratů ve velké koalici. Zároveň potvrzuje to, co SPD říkala už před volbami: že nepůjde do koalice s postkomunistickou Levicí.
Výsledky německých voleb napjatě sledují i na jihovýchodě Evropy, konkrétně v Řecku. "Nejpravděpodobnější scénář, tedy velká koalice mezi CDU a sociálními demokraty, je rovněž nejpříznivějším scénářem pro Řecko," řekl britskému The Guardian řecký novinář Tasos Telloglou. Zdá se ovšem, že Angela Merkelová možná ani koaličního partnera nebude potřebovat.
"Bylo by mi líto, pokud by se FDP nedostala do Bundestagu. Odvedli jsme společně dobrou práci," vzkazuje svému - zřejmě bývalému - koaličnímu partnerovi Angela Merkelová. Vzápětí ale dodává: "My jako Unie nejsme povinni dělat reklamu FDP."
Na co naráží? Před volbami liberálové žádali voliče CDU/CSU, aby své dva hlasy rozdělili. První dali kandidátovi CDU a druhý (pro politickou stranu) "věnovali" liberálům. Aby se dostali do Bundestagu, a křesťanští demokraté tak měli pravicového koaličního partnera.
Merkelová se ale proti tomu ostře ohradila. V dopise, který rozeslala německým voličům, naopak žádala "oba hlasy pro CDU".
Gratulace Angele Merkelové z Paříže:
V televizi začala Berliner Runde, debata hlavních kandidátů politických stran, které se dostaly do Bundestagu. Němci jí říkají "Elefanten Runde" (sloní "runda"). Zástupci liberálů a euroskeptiků v ní nejsou.
Daniel Bahr, dosavadní ministr zdravotnictví z FDP, v rozhovoru s televizí ARD řekl, zda není na čase, aby odstoupil šéf liberálů Philipp Rösler a "přenechal místo mladším". To ale nebude tak jednoduché - Rösler se narodil v roce 1973. Německá média proto Bahrova poznámka pobavila. A poukazují na to, že FDP zřejmě začne nového předsedu lovit mezi maturanty.
Do Německa už míří první gratulace z ciziny. Chybět nemohl francouzský prezident Francois Hollande, který staronovou kancléřku pozval na návštěvu Paříže. A to "jakmile sestaví novou vládu".
Průběžný výsledek podle ARD: CDU/CSU 42,4 %, SPD 25,4 %, Levice 8,3 %, FDP 4,5%, Zelení 8,2 %, Piráti 2,2%, AfD 4,2%.
Se zajímavou informací přichází Spiegel Online. Z nejmenovaného, dobře informovaného zdroje se dozvěděl, že veřejnoprávní televize ZDF nepozvala hlavního kandidáta liberálů Rainera Brüderleho do povolební televizní debaty. Respektive - jeho pozvání zrušila. Zdůvodnění: Debaty se smějí zúčastnit jen zástupci těch stran, které se dostaly do Bundestagu.
Průběžný výsledek v 19:33 podle ZDF: CDU 42,5 %, SPD 25,9 %, FDP 4,6 %, Levice 8,4 %, Zelení 8,0 %, AfD 4,9 %. Angela Merkelová má v tuto chvíli absolutní většinu jednoho hlasu. O tu ale přijde, pokud se do parlamentu dostanou euroskeptici z Alternativy.
"Společně v příštích čtyřech letech uděláme maximum pro to, aby to byly pro Něměcko úspěšné roky. Je příliš brzy na to říci, jak toho dosáhneme, ale dnes bychom měli slavit," řekla svým stoupencům Merkelová.
Kdyby volby dopadly tak, jako to vypadá teď, znamenalo by to, že své zástupce v Bundestagu nebude mít celých 16 % německých voličů. To se nestalo ještě nikdy v historii.
Jak se jmenuje absolutní bašta německých unionistů? Bavorsko. Podle reportérů Spiegelu tu pro CSU, sesterskou stranu CDU, hlasovalo skoro 50 procent voličů.
Nové propočty ZDF, nová naděje pro Angelu Merkelovou: CDU/CSU bojuje v Bundestagu o absolutní většinu, podle zatím sečtených hlasů má teď ve Spolkovém sněmu 304 hlasů, což by jí stačilo. Naposledy měli křesťanští demokraté absolutní většinu v roce 1957, za Konrada Adenauera.
CDU by si výsledkem 42,3 % oproti roku 2009 polepšila o 8,5 % hlasů. V přepočtu na mandáty by to znamenalo, že bude mít v Bundestagu 303 křesel. Absolutní většina je přitom 304, pouze o jedno křeslo více.
ZDF zveřejňuje už sečtené hlasy. Pro liberály to vypadá čím dál hůř. Alternativa naopak stoupá vzhůru.
Tady jsou čísla v 18:45: CDU/CSU 42,3 %, SPD 26 %, FDP 4,4 %, Levice 8,3 %, Zelení 8,1 %, AfD 4,9 %.
"Je to super výsledek," říká Angela Merkelová. Její strana dosáhla podle prvních prognóz nejlepších čísel za poslední léta. Šéfka CDU připomněla, že výsledky ještě nejsou definitivní. "Slavit ale můžeme už dnes, protože jsme byli skvělí!" dodává.
Angela Merkelová dorazila do volebního stanu CDU. Za obrovského jásotu svých příznivců. Skandují "Merkel, Merkel" a "Angie, Angie".
Sociální demokraté gratulují ústy svého předsedy Sigmara Gabriela vítězi voleb, CDU Angely Merkelové. "CDU/CSU s Merkelovou slaví velký úspěch. Musíme být spravedliví a pogratulovat jim," řekl Sigmar Gabriel.
Pokud se prognózy potvrdí, stane se postkomunistická Levice (Die Linke), která má své voliče hlavně na východě Německa, třetí nejsilnější stranou v Německu. Poraženými jsou mezi malými stranami naopak kromě liberálů i Zelení s pouhými osmi procenty hlasů.
Místopředseda CDU Armin Laschet vidí výsledek voleb jasně. Jako vzkaz voličů, že má dál vládnout Angela Merkelová. "Němci chtějí, aby vládla další čtyři roky," cituje ho Spiegel Online. Výsledek je "v prvé řadě uznáním práce Angely Merkelové".
Prognóza podle veřejnoprávní ARD:
Euroskeptická Alternativa pro Německo slaví. Podle prognózy ZDF porazila strana, která vznikla teprve letos v dubnu, liberály z FDP. Ve volebním stanu AfD zavládla euforie, přestože Alternativa ještě nemá vstup do Bundestagu jistý.
A ještě jednou prognóza ZDF, tentokrát kompletní: CDU/CSU 42,4 %, SPD 26,5 %, FDP 4,5 %, Levice 8,5 %, Zelení 8 %, AfD 4,8 %.
Podle Forsy by Angela Merkelová měla ve Spolkovém sněmu 266 poslanců. Sociálních demokratů by v Bundestagu zasedlo 173. Šestašedesát křesel průzkum předvídá Zeleným, 60 Linke a 33 Svobodným demokratům.
Exit poll od institutu Forsa pro Stern a RTL: CDU 40 %, SPD 26 %, Zelení 10 %, Linke 9 %, FDP 5 %, AfD 4 %.
Německá veřejnoprávní televize ZDF zveřejnila první prognózy: CDU má přes 42 procent. FDP má jen 4,5 procenta.
Hlavní otázka dnešního večera je jasná: Podaří se Angele Merkelové udržet pravicovou koalici? Poslední průzkumy říkaly, že ano. I když velmi těsně.
Pokud se "žlutým" liberálům ze Svobodné demokratické strany (FDP) nepovede dostat přes pětiprocentní hranici nutnou ke vstupu do Bundestagu, nabízí se jako alternativa velká koalice s SPD. CDU by ale musela v některých programových bodech hodně slevit.
Němci mohou už od padesátých let volit i poštou. Letos tuhle možnost využilo opravdu hodně lidí. Jen v Berlíně si volební lístky předem vyžádalo přes půl milionu lidí, tedy pětina všech voličů v metropoli. Rekordní počet žádostí hlásila také další velká německá města.
A jedna zajímavost: Mnohé úřady tak velký zájem zaskočil. Aby stihly vyřídit všechny žádosti, museli někde úředníci pracovat přesčas, jinde zase nabíraly pomocné síly a brigádníky.
Zájem Němců o nedělní volby je velký, větší než v roce 2009. Podle šéfa německé volební komise Rodericha Egelera do 14:00 SELČ hlasovalo přes 41 procent voličů, před čtyřmi roky to ve stejnou dobu bylo 36 procent. volební místnosti se zavírají v šest. Hned pak začnou televize zveřeňovat první odhady.
Kdo chce do Bundestagu: