Tváře německých voleb: Kam chtějí vést motor Evropy?

Tváře německých voleb: Kam chtějí vést motor Evropy?
I když se média soustředí zejména na souboj současné kancléřky Angely Merkelové (CDU) a jejího vyzývatele, sociálního demokrata Peera Steinbrücka (oba na snímku), v pozadí se odehrává pestrý souboj programů a názorů. Pojďme si poslechnout argumenty.
Díváte se na Stephana Meiera, nejmladšího kandidáta bavorské CSU v nadcházejících volbách. Dvaadvacetiletý student strojírenství soudí, že největší hrozbou je nyní kolaps eurozóny. "Byla by to katastrofa pro každého... Politicky bych se chtěl zasadit o další rozvoj Bavorska a celého Německa. Mojí motivací, proč jít do politiky, je pocit společenské odpovědnosti a touha posouvat věci kupředu," uvedl Meier. Na snímku pózuje s přítelkyní Franziskou Neffovou, na traktoru spolu brázdí krajinu u Mühlhausenu poblíž Regensburku.
Bývalý německý ministr hospodářství a technologie Michael Glos z Křesťanské sociální unie (CSU) už v těchto volbách kandidovat nebude. Devětašedesátiletý politik své poslanecké křeslo získal poprvé už v roce 1976, nyní má pocit, že parlament je na něj už "příliš hektický, příliš ohromný". Největším zklamáním pro něj byly všeobecné volby v roce 2002, kdy "chybělo jen pár tisíc hlasů a Edmund Stoiber, lídr CSU, mohl být kancléřem," vzkázal v e-mailovém rozhovoru. Na snímku si nasazuje boty před zahájením třetího dne své pravidelné túry "Tour de Glos" v Marktsteftu u Schweinfurtu. Glos výšlap absolvoval dvacetkrát.
Tento muž, Rudolf Öser, je členem socialistů už neuvěřitelných 80 let. Dnes je mu 95 let a žije v domově pro seniory v Hammu. K levicové mládežnické organizaci se připojil v roce 1932. Byl pronásledován nacisty, později zažil politické represe. Ale nikdy své politické volby nelitoval. "Můj otec byl socialista a mě ani nenapadlo pomýšlet na jinou partaj. V SPD jsem nikdy nezažil žádný útlak. A to jsem člověk, který říká, co si myslí, takže ... nejsem vždycky úplně příjemný společník," dodává Öser a ukazuje svou průkazku s členskými známkami SPD.
Foto: Reuters
Reuters Simona Holecová, Reuters
10. 9. 2013 10:45

Berlín - Předvolební boj v Německu jde do finále. Za necelé dva týdny se dozvíme jméno toho, kdo příští čtyři roky povede největší ekonomiku v Evropě.

I když se média soustředí zejména na souboj současné kancléřky Angely Merkelové (CDU) a jejího vyzývatele, sociálního demokrata Peera Steinbrücka, v pozadí se odehrává pestrý souboj programů a názorů.

Nabízíme vám malé nahlédnutí do toho, co si myslí a po čem touží možní příští zástupci Německa v parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy