Merkelová oživuje projekt euroústavy

lem, Reuters, ČTK
17. 1. 2007 11:35
Štrasburk - Evropská ústava bude velkým tématem německého předsednictví EU. Spolu s jednotnou energetickou politikou a bojem s nezaměstnaností.
Selhání v jednáních o evropské ústavní smlouvě by bylo historickým neúspěchem, tvrdí Merkelová.
Selhání v jednáních o evropské ústavní smlouvě by bylo historickým neúspěchem, tvrdí Merkelová. | Foto: Reuters

Zatímco francouzský prezident Jacques Chirac a britský premiér Tony Blair opouští tento rok své pozice, Angela Merkelová se stává nejvlivnější političkou Evropy.

V čele Evropské unie tak může začít uskutečňovat některé ze svých ambiciózních plánů: oživit projekt ústavní smlouvy, dojednat jednotnou energetickou politiku a zatočit s nezaměstnaností.

Čekáme podporu všech zemí

V dnešním projevu před poslanci Evropského parlamentu Merkelová vyzvala všechny země Evropské unie k opětovnému oživení procesu ratifikace evropské ústavy.

"Je to téma, ve kterém jsme přirozeně odkázáni na kooperaci všech členských států," řekla Merkelová.

Merkelová a EU
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Merkelová a EU

Kdo povládne Evropě?

  • 1/2007 - Německo
  • 2/2007 - Portugalsko
  • 1/2008 - Slovinsko
  • 2/2008 - Francie
  • 1/2009 - Česká republika

Vypracujeme plán, jak posunout vpřed ústavní smlouvu, nese se z Berlína. A co přesně chtějí Němci udělat?

Plán by měl zakotvit, jak členské státy dospějí do příštích voleb do Evropského parlamentu v roce 2009 k ratifikaci dokumentu. Základem k debatám přitom musí být podle Merkelové stávající dokument.

"Je v zájmu Evropské unie, členských států i všech občanů, aby byl do parlamentních voleb v roce 2009 proces ratifikace ústavy ukončen," prohlásila v Evropském parlamentu Merkelová.

"Kolaps dalšího jednání by byl historickým neúspěchem," dodala.

Pro šéfa Evroské komise Josého Manuela Barrosa je německá snaha "velkým signálem". "Slibujeme Německu veškerou podporu," nechal se před časem slyšet předseda EK.

Merkelová si současně uvědomuje, že intenzivnější debata o ústavě bude možná až v červnu po francouzských prezidentských volbách.

"Do francouzského předsednictví v roce 2008 by se měly vyřešit problémy v zájmu akceschopnosti Evropy," řekla Merkelová.

Velké plány Německa

Do června by tak měla být připravena "roadmap", tedy cestovní mapa, která by stanovila další postup.

Evropský parlament ve Štrasburku
Evropský parlament ve Štrasburku | Foto: Reuters

Zatím to vypadá na krátkou mezivládní konferenci na podzim, po níž bude následovat v roce 2008 nějaká forma ratifikačního procesu, aby byl dokument hotov ještě před volbami do Evropského parlamentu v roce 2009.

Pokud jde o obsah, jakýmsi ideovým odrazovým můstkem bude Berlínská deklarace, kterou šéfové států EU přijmou 25. března.

Má připomenout hodnoty Unie a k čemu jí je zapotřebí. Má to být čtivý, stravitelný a nepříliš dlouhý dokument. Jeho přípravu by přitom mohl usnadnit fakt, že nepůjde o právně závazný text, ale jen o deklaraci.

 

Právě se děje

Další zprávy