Německo: Úspěch nacistů varováním vládě

Lenka Málková
18. 9. 2006 15:15
Berlín - Do zemského parlamentu třetí německé spolkové země míří neonacisté. V Meklenbursku - Předním Pomořansku uspěla pravicová NPD.
Šéf Národní demokratické strany Německa (NDP) Udo Vogt uspěl. Jeho strana získala ve volbách více než 7 procent hlasů a míří do parlamentu.
Šéf Národní demokratické strany Německa (NDP) Udo Vogt uspěl. Jeho strana získala ve volbách více než 7 procent hlasů a míří do parlamentu. | Foto: Reuters

Infobox

Skinheadi

PŘEČTĚTE SI:

Političtí experti se shodují v tom, že za volebním úspěchem německé krajní pravice stojí především špatná ekonomická situace a nespokojenost s vládou Angely Merkelové. Podle německého tisku je tak víkendový úspěch pravicových extremistů "varovným signálem pro všechny demokratické strany".

"Zemské volby v Meklenbursku-Předním Pomořansku jasně ukázaly, jak nepopulární současná velká koalice je. Očekávání většiny Němců bylo velké, ale sliby se nepodařilo koalici splnit," říká politolog Eckhard Jesse z univerzity v Chemnitz.

Za úspěchem NPD stojí nespokojenost

Meklenbursko-Přední Pomořansko patří k hospodářsky problémovým oblastem na východě Německa. Poté, co se zavřely brány ve většině zdejších továren, stoupla míra nezaměstnanosti na průměrných 18,2 procenta, což řadí Meklenbursko na první příčku v celorepublikovém měřítku.

Není proto divu, že neonacisté z krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) získali v nedělních zemských volbách 7,3 procenta hlasů a překonali tak potřebnou pětiprocentní hranici.

Podle předvolebních průzkumů totiž bylo celých patnáct procent osob ve věku 18 až 25 let odhodláno volit právě NPD a jejího vůdce Udo Vogta. Ten se přitom ve své předvolební kampani nechal slyšet, že "zodpovědnost nacistů za zvěrstva 2. světové války je minimální" a "důležitost i rozsah holocaustu se zveličuje".

Místní člen sociální demokracie Erwin Sellering proto považuje úspěch neonacistů za "skličující pro všechny Němce, jejichž cílem bylo podobnému vývoji zabránit". Hlasy politiků i představitelů německé židovské obce volající po zakázání této strany tak opět sílí.

"Vláda musí najít způsob, jak tuto stranu zakázat," říká pro agenturu Reuters viceprezident Ústřední židovské rady Dieter Graumann.

O to se však již před třemi lety pokusil tehdejší kancléř Gerhard Schröder, když stranu přirovnal k Hitlerovým nacistům. Ústavní soud v roce 2003 ale rozhodl, že zákaz NPD by byl protiústavní.

Nyní tak sedí pravicoví extremisté v zemských sněmech již dvou východoněmeckých zemí - v Sasku a v Braniborsku.

Násilí budí obavy

A právě na východě počty ultrapravicových příznivců i jejich násilných trestných činů v posledních letech nezadržitelně rostou, což potvrzuje zjištění Spolkového úřadu na ochranu ústavy i ministerstva vnitra.

Hlasy politiků i představitelů německé židovské obce volající po zakázání této strany tak opět sílí.
Hlasy politiků i představitelů německé židovské obce volající po zakázání této strany tak opět sílí. | Foto: Reuters

"Je velmi znepokojivé, že počet politicky motivovaných činů s extremistickým pozadím stoupl o 27 procent na 15 361," prohlásil před novináři ministr vnitra Wolfgang Schäuble. Podle Schäubleho může být jedním z důvodů také rostoucí počet krajně pravicových demonstrací.

"Znepokojuje nás ale, že krajně pravicová ideologie očividně oslovuje určitou skupinu mladých mužských voličů mezi 18 a 24 lety. V loňských spolkových volbách volilo krajně pravicovou NPD přes pět procent a v nových spolkových zemích skoro deset procent mladých mužských voličů mezi 18 až 24 lety," poznamenal Wolfgang Schäuble.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy