Gaziantep - Německá kancléřka Angela Merkelová dorazila do tureckého Gaziantepu, kde společně s představiteli EU a tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem navštívila blízký tábor pro syrské uprchlíky.
Merkelovou při krátké cestě na jihovýchod Turecka doprovází předseda Evropské rady Donald Tusk a místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Návštěvu provází velmi přísná bezpečnostní opatření a město blízko syrských hranic střeží množství policistů v uniformách i v civilu, uvedla agentura Reuters. V pátek zasáhla raketa odpálená ze Sýrie blízké město Kilis a zabila dva lidi.
Hlavním bodem jejího programu nicméně je jednání o plnění březnové dohody mezi Evropskou unií a Ankarou o vracení migrantů z Řecka.
Davutoglu po něm řekl, že Turecko plní všechny podmínky nedávno uzavřené dohody s Evropskou unií o vracení migrantů, a slíbené zrušení vízové povinnosti pro Turky mířící do EU je proto "nezbytností", bez níž dohoda nemůže dál fungovat.
Kritika lidskoprávních organizací
Kancléřka přímo z letiště odletěla vrtulníkem do uprchlického tábora Nizip, kde žije asi 5000 Syřanů. Na místě ji dívky v tradičních krojích přivítaly květinami a Merkelová si prohlédla v jakých podmínkách lidé ubytovaní v kontejnerech a stanech žijí. Poté v Gaziantepu slavnostně otevřela nové centrum, které bude nabízet pomoc a volnočasové aktivity pro děti uprchlíků a které EU financovala.
Například organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) však cestu unijních představitelů už předem kritizovala s tím, že turecké úřady politikům ukazují jen pečlivě vybraná místa. Podle Judith Sunderlandové z HRW jde o "přikrášlenou realitu" a mimo pozornost přitom zůstávají otřesné podmínky v táborech na syrské straně hranice, kde se tísní desetitisíce lidí, které Turecko odmítá vpustit na své území.
"Znovu jsem požadovala, aby tu byly zóny, kde se přísněji dohlíží na dodržování příměří a kde lze zaručit dostatečnou míru bezpečí," řekla k situaci na syrské straně hranic Merkelová. Na tiskové konferenci se také snažila rozptýlit obavy, že se v Německu bude kvůli jisté závislosti na Turecku nyní potlačovat debata o lidských právech a svobodě tisku v této zemi. Podle ní to nehrozí a případy porušování práv se budou vždy řešit.