Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová doufá, že ruský prezident Vladimir Putin se nepokusí uplatňovat vůči Moldavsku stejnou strategii jako na Ukrajině.
Řekla to dnes po jednání s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem v Berlíně. Kancléřka rovněž podpořila úsilí Moldavska o upevnění vztahů s EU, přestože to vadí Moskvě, informovala agentury Reuters.
Na tiskové konferenci po setkání s Iohannisem Merkelová na novinářskou otázku, zda podle ní existuje riziko, že by se Moldavsko ocitlo hledáčku Moskvy, odpověděla: "Tedy doufáme, že ne."
Německo a Rumunsko se podle ní cítí být "politicky velmi těsně spojeni s Moldavskem" a budou podporovat novou proevropskou vládu Chirila Gaburiciho.
Moldavsko, které je vklíněno mezi Rumunsko a Ukrajinu a patří mezi nejchudší státy Evropy, ratifikovalo smlouvu o politické a obchodní spolupráci s EU, a otočilo se tak zády vůči případné budoucnosti v celní unii vedené Ruskem, poznamenala agentura Reuters.
"Bylo učiněno mnoho malých kroků, které ukazují, že Moldavsko je naším blízkým partnerem," prohlásila dnes Merkelová. Zmínila i snahu EU kompenzovat Kišiněvu dopady ruského zákazu dovozu vína a potravin z Moldavska.
Iohannis poznamenal, že nyní nic nenasvědčuje tomu, že by Moskva zasáhla v Moldavsku. Merkelová i Iohannis přitom zdůraznili, že krize na Ukrajině pomohla opět obrátit pozornost na Podněstří, odštěpeneckou oblast Moldavska se silnými vazbami na Rusko.
Moskva už varovala Kišiněv, že jeho snahy o integraci do Evropy mohou vést k tomu, že ztratí kontrolu nad Podněstřím, separatistickou oblastí se silnými proruskými vazbami, podobně jako Ukrajina přišla o Krym.
Britský premiér David Cameron tento týden varoval, že pokud nebude Rusko na Ukrajině zastaveno, čeká destabilizace i Moldavsko a pobaltské státy.