Novým premiérem Moldavska se stal proevropský podnikatel

ČTK ČTK
18. 2. 2015 19:25
Prozápadní orientaci Moldavska, jedné z nejchudších zemí Evropy, nelibě nese Moskva. Zakázala dovoz moldavského vína, zeleniny a masa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Naďa Straková

Kišiněv - Dva a půl měsíce po parlamentních volbách poslanci v Moldavsku ve středu zvolili novým premiérem 38letého podnikatele Chirila Gaburiciho. Nový premiér chce podle agentur k nevoli Ruska pokračovat v prozápadním kurzu své země a evropské integraci.

Gaburici plánuje vytvořit menšinovou vládu složenou z liberálních demokratů a demokratů s podporou komunistů. V parlamentních volbách, které se konaly koncem listopadu, sice zvítězili socialisté, nepodařilo se jim ale najít koaličního partnera. Před volbami slibovali lidem, že v případě jejich vítězství se země bude orientovat na Rusko, uvedla agentura DPA.

Parlament nyní musí do 9. března schválit vládu, jinak zemi čekají předčasné volby.

Prozápadní orientaci Moldavska, jedné z nejchudších zemí Evropy, nelibě nese Moskva. Zakázala dovoz moldavského vína, zeleniny a masa. Značná část moldavské ekonomiky přitom závisí na vývozu do Ruska a na penězích, které Moldavané pracující v Rusku pošlou zpět do vlasti.

Moskva také varovala Kišiněv, že jeho snahy o integraci do Evropy mohou vést k tomu, že ztratí kontrolu nad Podněstřím, separatistickou oblastí se silnými proruskými vazbami, podobně jako Ukrajina přišla o Krym.

Za současné atmosféry politické i ekonomické nejistoty, kterou tato země ležící mezi Rumunskem a Ukrajinou prožívá, ztratila moldavská měna leu od konce roku 2014 čtvrtinu své hodnoty oproti dolaru. Podle agentury AP jsou kvůli tomu některé obchody zavřené a u čerpacích stanic se tvoří fronty. Podle analytiků navíc Moldavsko zažívá bankovní krizi poté, co tři velké finanční ústavy byly převedeny pod správu centrální banky kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Moldavská ekonomika sice v roce 2013 vzrostla o 9,2 procenta, nicméně se očekává, že loni se hrubý domácí produkt Moldavska propadl až o dvě procenta, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy