Moldavské volby vyhrála proruská strana, vládnout ale nebude

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2014 8:36
Parlamentní většinu sestaví koalice tří partají orientovaných na těsnější spolupráci s Evropou.
Foto: Reuters

Kišiněv - Nedělní parlamentní volby v Moldavsku vyhráli socialisté orientovaní na Rusko, pohodlnou většinu ve 101členném zákonodárném sboru bude ale mít trojice prozápadních stran. Vyplývá to z průběžných výsledků po sečtení takřka 90 procent hlasů.

Vítězem voleb se zřejmě stane socialistická strana s bezmála 22 procenty hlasů. Do parlamentu se dostali se zhruba 18 procenty také komunisté. Obě proruské strany ale nebudou mít dostatek poslaneckých křesel, neboť trojice stran orientovaných na těsnější spolupráci s Evropou se podle aktuálních propočtů centrální volební komise bude moci opřít o 54 mandátů.

Lídrem prozápadní koalice jsou liberální demokraté, kteří podle prozatímních výsledků získali přes 19 procent hlasů. Zbývají dvě strany, demokraté a liberálové, mají necelých 16, respektive přes devět procent hlasů.

Volby v Moldavsku se ostře sledují zejména kvůli napjaté situaci na sousední Ukrajině. Strany, které mají zájem o větší spolupráci s Evropskou unií, soupeřily s těmi, které se hlásí k sovětské tradici.

Premiér Iurie Leanca, jehož vláda uzavřela asociační dohodu s Evropskou unií, vyzval voliče k podpoře reformního kurzu; přislíbil bojovat proti korupci a přilákat do země více investic. Poté, co v neděli vhodil svůj lístek do urny, prohlásil, že hlasoval pro "evropské Moldavsko, pro spravedlivé Moldavsko". "Vše... svědčí o tom, že Moldavsko nemůže existovat bez Evropy," dodal.

"Chceme být blíže Rusku, protože nám zajistí dobrý život, dostaneme levný plyn a můžeme tam vyvážet své zboží," řekla agentuře AP dvaašedesátiletá důchodkyně Taťána Frolovová poté, co dala hlas proruské straně.

Stoupenci vládnoucí koalice ale byli jiného názoru. "Po těchto volbách očekáváme lepší zemi, krásnou budoucnost. Evropskou budoucnost pro naše děti, vnoučata a pro naši zemi," uvedl šestapadesátiletý Petru Croitoru.

Jak oznámily moldavské úřady, volební účast byla 55,86 procenta.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy