Jana Václavíková
1. 11. 2022 6:07
Nejbohatší muž světa Elon Musk podniká ve vesmíru, elektromobilitě a nyní i v oblasti sociálních sítí. Z Twitteru, který koupil za 44 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), chce udělat "maximálně úžasný" nástroj, kde se budou potkávat hlasy lidí z různých směrů. Analytici se ale obávají, že Muskovy změny přinesou více nenávistných projevů. Co čeká tuto známou platformu?
Muskovy problematické tweety
Miliardář byl v minulosti několikrát kritizován za příspěvky, které na Twitteru zveřejnil. Například obvinil trenéra thajského mládežnického fotbalového družstva, které uvízlo v roce 2018 v jeskyni plnící se vodou, že děti sexuálně zneužívá, a posmíval se lidem, kteří na Twitteru uváděli svá zájmena, aby dali najevo, jakým genderem je mají ostatní oslovovat.
Šířil také zavádějící obsah k pandemii koronaviru a už jako majitel Twitteru sdílel konspirační článek o manželovi předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, který byl v neděli ve svém domě napaden. Kanadského premiéra Justina Trudeaua zase přirovnal k Adolfu Hitlerovi.
Musk také navrhl, aby se Krym stal formálně součástí Ruska a nechal své sledující o návrhu hlasovat. Když dopadla anketa v jeho neprospěch, oznámil, že to je vinou automatizovaných programů.
Miliardář měl problém i s účtem spravovaným 20letým Jackem Sweeneyem, který sleduje pohyb Muskova soukromého letadla. Za jeho zrušení chtěl Musk zaplatit, Sweeney ale odmítl. Nyní bude mít Musk ke zrušení tohoto profilu jiné možnosti.