Podle ministra životního prostředí Tomáše Taraby se šelmu podařilo identifikovat pomocí dronu s technologií biometrie. Medvěd se do hustě obydlené části Liptovského Mikuláše dostal 17. března z okolních hor, kam se následně zase vrátil.
Slovenské úřady po incidentu nasadily na vypátrání a likvidaci medvěda zásahový tým. Zpravodajský portál Aktuality.sk napsal, že ministerstvo dalo zasahujícím složkám pokyn najít a usmrtit jakéhokoliv medvěda, který věkem a hmotností bude odpovídat šelmě, která se dostala do města na severu Slovenska. Podle portálu to složky měly udělat, aby uklidnily veřejnost. Představitel ministerstva životního prostředí tuto informaci popřel.
Úřady také v několika regionech vyhlásily kvůli medvědům mimořádnou situaci, která v praxi zjednodušuje výkon různých opatření.
Téma střetů medvědů s lidmi a možného přemnožení této chráněné šelmy loni na Slovensku zasáhlo do kampaní předčasných parlamentních voleb. Představitelé nynější vládní koalice tehdy tvrdili, že stát nevystupuje dostatečně rázně vůči medvědům, kteří zranili lidi.
Někteří politici či instituce také zpochybnili dřívější studii ochranářů a vědců z českých univerzit, podle které medvědí populace na Slovensku čítá nanejvýše 1275 zvířat.
Slovenská vláda chce značně uvolnit podmínky k odstřelu medvědů, na schválení navrhovaného ústavního zákona ale bude ve sněmovně potřebovat hlasy opozice.
Podle Taraby předloha počítá s tím, že medvěda bude možné zastřelit, aniž bylo vydáno příslušné povolení a šelma napadla člověka, už tehdy, když se zvíře dostane k blízkosti měst a vesnic. Návrh ohledně zjednodušení odstřelu medvědů v podobě ústavního zákona zdůvodnil snahou zajistit, že jej nebude moci posoudit ústavní soud.