Mayová: Za otravou Skripala velmi pravděpodobně stojí Rusové. Nervový jed novičok vyvinuli Sověti

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2018 20:30
Pokud Moskva případ věrohodně nevysvětlí, bude to Británie považovat za "nezákonné užití síly" na svém území. K běžné agendě vztahů s Ruskem se podle Mayové nelze vrátit.
Theresa Mayová
Theresa Mayová | Foto: Reuters

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová označila za vysoce pravděpodobné, že za otrávení agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury je zodpovědné Rusko.

Kvůli podání vysvětlení, jak se dostala nervová látka vyráběná v Rusku do Británie, byl podle ní už předvolán ruský velvyslanec v Londýně. Pokud Moskva případ věrohodně nevysvětlí, bude to Británie považovat za "nezákonné užití síly" na svém území.

Mayová poslance britského parlamentu o vývoji v případu kolem otrávení agenta Skripala a jeho dcery informovala po pondělním zasedání Národní bezpečnostní rady. Zdůraznila mimo jiné, že Británie je připravena proti Rusku přijmout potřebná opatření. "Nemůžeme se vrátit k běžné agendě ve vztazích s Ruskem," zdůraznila Mayová.

"Sdílím netrpělivost této sněmovny a celé země, abychom pohnali zodpovědné před spravedlnost," uvedla na úvod svého prohlášení Mayová. Zároveň ale zdůraznila, že je nezbytné dodržet správný postup a nechat se vést důkazy.

Sovětská látka z konce studené války

Skripal a jeho dcera byli podle britské premiérky otráveni nervovou látkou, kterou v minulosti Rusko vyvinulo. Proto se vláda domnívá, že je "vysoce pravděpodobné", že Rusko je za čin zodpovědné. Zodpovědné je přitom podle ní buď přímo za otrávení Skripala a jeho dcery a nebo za to, že dovolilo, aby se nervová látka dostala do rukou jiných.

Mayová poslance rovněž informovala, že si předvolala ruského velvyslance v Londýně, aby podal vysvětlení o výrobě nervové látky použité při činu. Jedná se podle ní o nervový jed vojenského původu, o prostředek známý pod ruskou přezdívkou novičok (nováček). Ten patří do skupiny nervově paralytických látek vyvíjených v někdejším Sovětském svazu od 70. let minulého století.

Novičok, na rozdíl od známějších nervových otravných látek jako jsou sarin nebo VX, má podle dostupných údajů formu velmi jemného prášku. Existovat nicméně může i kapalná nebo plynná forma. Novičok funguje podobně jako jiné nervově paralytické látky: vyřazuje z činnosti nervovou soustavu a u oběti tak nastává zástava dýchání a srdeční činnosti. Ve srovnání s plynem VX (použitým loni v únoru při otrávení Kim Čong-nama, bratra severokorejského prezidenta) je přibližně osmkrát účinnější.

Informace o těchto látkách se na veřejnost dostaly počátkem 90. let díky dvěma ruským vědcům, Lvu Fjodorovovi a Vilu Mirzajanovi, kteří je popsali v tisku. Vznikly mimo jiné s cílem vyhnout se omezením vyplývajícím z Úmluvy o chemických zbraních. Jedná se o takzvanou binární zbraň, kdy z neškodných substancí vzniká jed až těsně před použitím.

Konkrétních údajů o novičoku a příbuzných látkách je přitom veřejně známo jen málo. Uvádí se například, že mohou snadno překonat standardní protichemickou ochranu, dokážou pronikat pryžovým těsněním a překážkou pro ně nejspíše nejsou ani jinak účinné filtry s aktivním uhlím.

Pokud Moskva nepodá do středy věrohodné vysvětlení, bude Londýn čin považovat za "nezákonné užití síly ruským státem proti Spojenému království". "Nebudeme tolerovat takový bezostyšný pokus o vraždu nevinných civilistů na naší půdě," řekla premiérka.

Rusko: Nevymýšlejte si pohádky

Podle Moskvy jsou obvinění vznesená Mayovou "pohádkou a politickou kampaní". V reakci na projev premiérky to podle agentury Interfax uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Projev Mayové označila Zacharovová za cirkusové představení a vybájený příběh. "Tohle byl cirkus v britském parlamentu," řekla mluvčí. "Závěr je očividný. Je to další informační a politická kampaň založená na provokacích," dodala.

Zacharovová poté Londýnu vzkázala, že místo vymýšlení nových pohádek by bylo dobré vysvětlil řadu předchozích podivných úmrtí, která se na území Británie stala. Jako případ zmínila otravu někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka, nevyjasněnou smrt jednoho z nejbohatších ruských podnikatelů Borise Berezovského či předpokládanou otravu ruského podnikatele Alexandra Perepiličného.

Šestašedesátiletého Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru Juliji našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru jihoanglického města Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici. Případem se zabývá přes 200 policistů z protiteroristické jednotky a v Salisbury operují také jednotky chemických specialistů.

Dvojice otrávených je v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Celkem muselo být ošetřeno 21 lidí včetně jednoho policisty. Podle Mayové je policista při vědomí.

Záběry ruského exšpióna Sergeje Skripala z obchodu 5 dní před otravou

Záběry ruského exšpióna Sergeje Skripala z obchodu jen 5 dní před otravou | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy