Londýn vyslal skoro 200 vojáků, aby pomohli s vyšetřováním otravy ruského exšpiona

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
9. 3. 2018 14:38
Britská ministryně vnitra Amber Ruddová mezitím potvrdila, že bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera jsou stále ve velmi vážném stavu v nemocnici.
Vyšetřování na místě, kde našli otráveného Sergeje Skripala a jeho dceru.
Vyšetřování na místě, kde našli otráveného Sergeje Skripala a jeho dceru. | Foto: Reuters

Londýn - Stav bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří se v Británii stali terčem pokusu o vraždu nervovým plynem, je nadále velmi vážný. Řekla to v pátek britská ministryně vnitra Amber Ruddová. Potvrdila rovněž, že vyšetřovatelé ještě neurčili zdroj nervového plynu.

Skripal a jeho dcera Julija stále leží v nemocnici, potvrdila Ruddová. "Stav těchto dvou lidí, kteří byli terčem hrozného útoku, je stále velmi vážný," citovala ministryni agentura Reuters.

Politička dodala, že Británie musí určit zdroj nervového plynu. "Pokud jde o další možnosti, musíme si ještě počkat, dokud nebude naprosto jasné, jaké by mohly být následky a co bylo skutečným zdrojem tohoto nervového plynu," zdůraznila politička během návštěvy jihoanglického města Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera v neděli nalezeni v bezvědomí. Ruddová rovněž pochválila policii za její reakci na incident.

Britská policie a ministerstvo obrany mezitím oznámily, že do Salisbury bude vysláno 180 vojáků vycvičených pro zacházení s chemikáliemi. Mají odstraňovat automobily a další předměty z oblasti, kde byla otrávená dvojice nalezena. Zároveň mají pomoci s vyšetřováním případu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím prohlásil, že jeho země by s vyšetřováním mohla Británii pomoci. Odmítl ale podezření vůči Moskvě.

Podle agentury TASS Lavrov prohlásil, že "ať jde o otrávení některých britských občanů, nebo o zvěsti o zasahování do volební kampaně v USA, pokud je pomoc opravdu potřeba, jsme ochotni zvážit takovou možnost".

"Ale abychom mohli vést takové případy, je nezbytné okamžitě skoncovat s nepodloženými tvrzeními na televizních obrazovkách," dodal Lavrov.

Ošetřili přes dvacet lidí

Šestašedesátiletý někdejší ruský agent ve službách britské zpravodajské služby Sergej Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera Julija upadli do bezvědomí v neděli na lavičce v parku před nákupním centrem v Salisbury. Ve středu policie oznámila, že dvojice se stala terčem pokusu o vraždu pomocí nervového plynu. Hospitalizován byl také policista, který se jako první věnoval kolabujícím obětem.

Policie v hrabství Wiltshire v pátek uvedla, že po útoku bylo ošetřeno dohromady "asi 21 lidí" včetně Skripala. Britské zdravotnické úřady však uvedly, že širší veřejnost je vystavena jen malému riziku.

Skripala zatkla v roce 2004 ruská Federální bezpečnostní služba FSB pro podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA.

Případ jeho otravy připomíná otravu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka radioaktivním poloniem v listopadu 2006. Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro SSSR a poté pro Rusko, později začal kritizovat vedení země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Podle vyšetřování existují důkazy, že Litviněnka otrávili bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj.

 

Právě se děje

Další zprávy