Londýn – Britská premiérka Theresa Mayová dnes nabídla nejvyšším představitelům Skotska, Walesu a Severního Irska, aby se v omezené míře zapojili do společného vyjednávání s její vládou o vystoupení Británie z Evropské unie. Podle agentury Reuters ale skotská premiérka Nicola Sturgeonová projevila velkou nespokojenost s tím, že Mayová se nesvěřila s konkrétními plány.
Mayová navrhla vytvoření nového orgánu, jehož prostřednictvím by se regiony s různými stupni autonomie k problematice vyjadřovaly. "Společnou prací dosáhnou britské národy úspěchu při odchodu z Evropské unie. Posílíme tak náš jedinečný a trvalý svazek," uvedla Mayová v prohlášení po schůzce.
Premiérka zastává názor, že regionální vlády sice mohou přispět svými názory na podmínky Brexitu, který voliči schválili v červnovém referendu, ale nesmějí narušit strategii ústřední vlády úsilím o samostatné vyrovnání s EU, připomněla agentura Reuters.
"Já nevím, jaká je vyjednávací pozice Británie, protože nám to nemohou říci," reagovala Sturgeonová. "Nemohu rozvracet něco, co neexistuje. Nepřipadá mi, že by tu nějaká britská vyjednávací strategie byla," rýpla si také.
Skotská představitelka dodala, že není ochotná přihlížet tomu, jak je Skotsko tlačeno ke srázu. "Následky v podobě ztrát pracovních míst, investic a nižší životní úrovně jsou příliš vážné," zdůraznila.
V červnovém referendu skotští a severoirští voliči na rozdíl od zbytku země hlasovali pro setrvání v Unii. Skotská vláda proto hrozí dalším referendem o setrvání ve Spojeném království.
K tvrdému Brexitu se nechystáme
Mayová dnes také popřela, že by Británie směřovala k "tvrdému Brexitu", tedy odchodu z Evropské unie, protože nespojuje dohromady spornou otázku omezování přistěhovalectví při snaze o uzavření výhodné obchodní dohody s EU. Brusel dlouhodobě upozorňuje, že bez dodržování volného pohybu osob mezi Unií a Británií si Londýn nemůže dělat zálusk na to, že se udrží ve společném volném trhu.
Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že se začátkem měsíce libra propadla oproti dolaru v rámci reakce finančních trhů na projev Mayové, ze kterého údajně vyplynulo, že premiérka upřednostní kontrolu migrace na úkor ekonomických zájmů země – tedy takzvaný scénář "tvrdého Brexitu".
Během zasedání parlamentu, ve kterém Mayová odpovídala na dotazy poslanců, opoziční zákonodárce za labouristy Andy Burnham toto téma opět nadhodil. Mayová ale tvrdila, že vláda vůbec nijak nenaznačuje, že by se k "tvrdému Brexitu" chystala. Popřela, že by regulace migrace a výhodná obchodní dohoda s EU spolu nějak souvisely.
"Chystáme se být ambiciózní v tom, co získáme pro Spojené království, a to znamená dobrou obchodní dohodu, jakož i kontrolu imigrace," řekla v parlamentu.
Mayová chce s Unií začít jednat nejpozději od konce března. Očekává se, že k Brexitu tak dojde v roce 2019. Vyjednávání ale nebude lehké: EU opakovaně konstatovala, že bez uznání volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu nemůže Británie se společným trhem počítat.