Abuja - Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) zveřejnila satelitní snímky, které dokládají zkázu, již mají ve dvou nigerijských městech na svědomí ozbrojenci z islamistického uskupení Boko Haram.
Útok na sousedící města Baga a Doron Baga u Čadského jezera ze dne 3. ledna podle odhadů nepřežily stovky lidí, se zemí bylo podle vyjádření AI srovnáno bezmála 4000 budov.
Místní úřady přitom nejprve hovořily až o 2000 mrtvých. Tato čísla ale vyvrací nigerijská armáda, podle které počet obětí v Baze nepřesáhl 150, připomněl server The Guardian.
Podle Amnesty International nicméně snímky naznačují, že mrtvých může být mnohem více.
Nigerijský prezident Goodluck Jonathan podle agentury AFP severovýchod země navštívil a v hlavním městě státu Borno Maiduguri se setkal s lidmi, kteří přežili útok na město Baga. Ujistil je, že se budou brzy moci vrátit do svých domovů. "Chci vás ujistit, že se brzy vrátíte domů," řekl obyvatelům uprchlického tábora.
Návštěva prezidenta v oblasti byla přísně utajována a byla první od března roku 2013. Jonathan přitom byl ostře kritizován za to, že nedokázal zastavit islamistické povstání, které za jeho mandátu nabylo bezprecedentních rozměrů. Jonathan bude 14. února usilovat o znovuzvolení.
Město vymazané z mapy
"Detailní snímky ukazují spoušť katastrofických rozměrů ve dvou městech, z nichž jedno bylo téměř vymazáno z mapy," říká Daniel Eyre z AI.
Podle organizace padlo v hustě zalidněném městě Baga, které se rozkládá na méně než dvou čtverečních kilometrech, na 620 budov. Část z nich zničil oheň. V přibližně dvakrát větším Doron Baga bylo poničeno přes 3100 domů.
"Ze všech útoků Boko Haram, které AI zkoumala, je tento největší a ze všech nejdestruktivnější. Představuje to promyšlený útok na civilisty, jejichž domy, kliniky a školy jsou nyní vypálené do základů," doplnil Eyre.
Satelitní snímky, srovnávající situaci z 2. a 7. ledna, podle organizace představují "nesporné a šokující důkazy" o skutečném rozsahu útoků.
Boko Haram přitom od té doby zaútočila na řadu dalších okolních vesnic a měst. Podle Eyrea teroristé izolovanou oblast kontrolují, a je proto těžké potvrdit, co přesně se tam vlastně stalo a kolik lidí zemřelo.
"Těla byla všude, kam jsme se podívali"
Rozsah škod potvrzují i přímí svědci událostí. "Nevím, kolik jich bylo, ale těla byla všude, kam jsme se podívali," potvrdila organizaci jedna z místních žen.
Teroristé si podle očitých svědectví svoje oběti nijak pečlivě nevybírali, stříleli i na děti či na rodící ženu. "Chlapeček už byl z půlky venku a ona tak zemřela."
"Zabili tak moc lidí. V tu chvíli jsem v Baze viděl asi okolo 100 zabitých. Utekl jsem do buše. Jak jsme utíkali, oni stříleli a zabíjeli," svěřil se organizaci jeden z obyvatel zasaženého města, kterého bojovníci Boko Haram při útěku chytili a následně drželi asi čtyři dny.
"Boko Haram zajala okolo 300 žen a držela nás ve škole v Baze. Po čtyřech dnech propustili dvě starší ženy, matky a většinu dětí. Stále ale drží mladší ženy," popsala organizaci další z místních žen.
Snímky zachycují i paniku, která v místě útoku zavládla. Z fotografií pořízených až po masakru zmizely dříve dobře viditelné dřevěné rybářské lodě, které místní zřejmě využili k útěku přes Čadské jezero.
Statisíce uprchlíků
Do ostatních částí Nigérie a do sousedního Čadu před Boko Haram uteklo na tisíce lidí, někteří z nich zamířili i do města Maiduguri, metropole nigerijského státu Borno. Podle AI už se počet vnitřních uprchlíků a lidí, kteří uprchli za hranice, rovná statisícům jedinců.
Daniel Eyre z AI sérii posledních útoků považuje za "největší a nejvíce destruktivní", k nimž se Boko Haram uchýlila. Nigerijská armáda teroristickou organizaci v souvislosti s útoky započatými 3. ledna označila za "zlo, proti kterému se všichni musí společně postavit, aby ho ukončili, spíš než aby očerňovali ty, kteří pracují na tom, aby ho zastavili."
Boko Haram opakovaně útočí na civilisty kvůli jejich domnělé spolupráci s bezpečnostními složkami státu. Cílem útoků se často stávají zejména města, která za finanční pomoci státu pomohla vytvořit skupiny domobrany, tzv. společné civilní bojové jednotky, připomíná AI. Příslušníci těchto milicí byli aktivní například i v obci Baga a podle zpráv z armády i oni pomáhali v bojích na pozice Boko Haram. Podle svědků z místa ozbrojenci z Boko Haram dům od domu zřejmě pátrali právě po nich.