Sebevražedný útočník v Nigérii zabil nejméně dva lidi

ČTK ČTK
14. 1. 2015 6:40
Akce Boko Haram v poslední době zesílily. Minulý týden ozbrojenci sekty zničili 16 měst a obcí u břehů Čadského jezera.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abuja - Nejméně dva lidi zabil a více než desítku dalších zranil sebevražedný útočník, který odpálil bombu v úterý před mešitou ve městě Gombe na severovýchodě Nigérie. Agentuře Reuters to sdělil zástupce Červeného kříže a místní svědkové.

Gombe je na okraji oblasti, v níž operuje islamistická sekta Boko Haram, která terorizuje severovýchod země už více než pět let.

Podle Umara Ahmeda z Červeného kříže útočník po odpálení nálože zemřel a spolu s ním dva další lidé. Místní nemocnice přijala 14 zraněných, z toho někteří jsou v kritickém stavu.

Akce Boko Haram v poslední době zesílily. Minulý týden ozbrojenci sekty zničili 16 měst a obcí u břehů Čadského jezera a při víkendových útocích tří sebevražedných atentátnic zemřelo 23 lidí.

Ministerstvo zahraničí USA v úterý sdělilo, že podle něj jsou za nárůstem počtu útoků mimo jiné prezidentské a parlamentní volby, které se budou konat 14. února.

Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti centrální nigerijské vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zemřelo na 3000 lidí.

Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život už kolem 13 000 lidí a podle statistik OSN kvůli nim bylo nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu občanů.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy