Nairobi/Mogadišu – Taktiku Islámského státu přebírají další organizace. Bojovníci skupiny al-Šabáb v Somálsku poslali k základně keňské armády nákladní vozy s výbušninami a chemikáliemi, řízené sebevražednými atentátníky.
Exploze dala signál zhruba třem stovkám ozbrojenců, aby se vrhli vpřed a dokončili útok s granátomety a ručními zbraněmi. Bitva trvala celý den, keňských vojáků padlo nejméně 180.
V Sýrii a Iráku jsou takové ofenzívy časté, v Keni a Somálsku ne. Odlišný je tento masakr tím, že se ho keňská vláda snaží měsíce utajit.
Odehrál se už v lednu, podrobnosti poprvé zveřejňuje s odvoláním na svědky, kteří promluvili, televize CNN.
Podle nich byli někteří keňští vojáci na základně El-Adde střeleni do hlavy z bezprostřední blízkosti. V komplexu zůstaly ležet tisíce nábojů, islamisté z al-Šabábu se na akci museli dlouho připravovat.
V Keni nebyly ale žádné státní pohřby s poctou. Vláda podle televize CNN rozsah masakru tají, tiskové oddělení ozbrojených sil má nařízeno mlčet. Oznámilo pouze, že armáda "odrazila útok teroristů".
CNN uvádí, že rakve s ostatky zabitých vojáků se vracejí ze Somálska domů tajně a postupně.
Al-Šabáb zveřejnil nedávno propagandistické video, natočené při útoku na základnu El-Adde. Je na ní vidět kromě jiného vzdávající se voják, který stojí na tanku. Útočníci ho před kamerou zastřelí.
"Pro Keňany je to taktická katastrofa. Jak mohou dvě stovky ozbrojenců al-Šabábu za bílého dne projít k vojenské základně, aniž by si jich někdo všiml?" cituje televize CNN západního diplomata působícího v Mogadišu.
Keňská armáda je jednou z hlavních sil, která s al-Šabábem, hlásícím se k al-Káidě, v Somálsku bojuje. Džihádisty se podařilo vytlačit z metropole Mogadiša a některých dalších velkých měst, stále však ovládají rozsáhlé venkovské oblasti i část pobřeží Indického oceánu.
Přitom je Keňa opakovaně terčem smrtících úderů komand al-Šabábu. V roce 2013 teroristé přepadli nákupní centrum Westgate v Nairobi a připravili o život 67 lidí. S puškami procházeli všechna patra a budovy.
Loni následoval masakr na univerzitě ve městě Garísa. Zemřelo 147 osob, převážně studentů.
Skupiny al-Šabábu se zaměřují také na keňské muslimy. Vraždí ty, které považují za armádní informátory. Naposledy v pondělí zastřelili muslimského duchovního jižně od přístavu Mombasa.
V Somálsku má Keňa kontingent čtyř tisíc vojáků, Africká unie jich celkem vyslala 22 tisíc. Přesto se nedaří al-Šabáb zlikvidovat a stále má přísun nových zbraní i dobrovolníků.
El-Adde attack casualty details yet to be disclosed 5 months on https://t.co/WSkRiPJ0EM #Somalia #Kenya #AlShabaab pic.twitter.com/tVRQyRxJ4Y
— Live From Mogadishu (@Daudoo) May 15, 2016