Známý novinář posílal na kolegy džihádisty, aby je zavraždili. Sám skončil u popravčího kůlu

Martin Novák Martin Novák
12. 4. 2016 18:00
Hasan Hanafí vydával jménem islamistů tisková prohlášení, přihlašoval se k útokům, ale také zastrašoval ostatní somálské novináře a vůbec Somálce, kteří džihádisty kritizovali. Telefonicky jim vyhrožoval a v některých případech výhrůžky i splnil. Soud v metropoli Mogadišu mu přiřkl vinu za smrt pěti novinářů, které vytipoval a nechal ozbrojenci aš-Šabáb zavraždit. Jednoho z nich připravil o život sám, jak vypověděl. Popravčí četa Hanafího zastřelila přivázaného ke kůlu.
Hasana Hanafího zastřelila popravčí četa.
Hasana Hanafího zastřelila popravčí četa. | Foto: Reuters

Mogadišo - Býval známým novinářem. Rozhlasovým, jeho hlas dost Somálců znalo. Namlouval reportáže, uváděl vlastní pořad, svého času měl i svoji zpravodajskou webovou stránku.

Novináři se často stávají mluvčími různých ministerstev nebo firem. I Hasan Hanáfí se stal mluvčím.

Svoji duši upsal hnutí aš-Šabáb. Radikálním islamistům, kteří v zemi krutě pronásledují oponenty a jejichž názory se podobají těm, které zastávají Al-Káida nebo Islámský stát.

Třicetiletý Hanáfí se připojil k aš-Šabáb před devíti lety. Jeho spojení s džihádisty vycházelo najevo postupně. Byl totiž delší čas vždy první, kdo zveřejňoval jejich prohlášení, a jako první měl k dispozici detailní informace o útocích nebo bojových operacích, uvedl server Nairobi News.

Popravčí četa na půdě policejní akademie.
Popravčí četa na půdě policejní akademie. | Foto: Reuters

Později zcela přešel "na druhou stranu". Začal pracovat pro džihádistickou rozhlasovou stanici al-Andalus. Zároveň se ale zúčastnil bojů s vládními jednotkami a jednou byl zraněn.

Hanafí vydával jménem islamistů tisková prohlášení, přihlašoval se k útokům, ale také zastrašoval ostatní somálské novináře a vůbec Somálce, kteří džihádisty kritizovali.

Telefonicky jim vyhrožoval a v některých případech tyto výhrůžky i splnil.

Soud v metropoli Mogadišu mu přiřkl vinu za smrt pěti novinářů, které vytipoval a nechal ozbrojenci aš-Šabáb zavraždit. Jednoho z nich zavraždil sám, vypověděl. Prohlášení ale později odvolal s tím, že jej k němu vyšetřovatelé donutili mučením.

Ozbrojence aš-Šabáb (v českém překladu Mládež) jednotky somálské armády za pomoci vojáků Africké unie vytlačily z metropole Mogadiša v roce 2011, džihádisté však stále ovládají rozsáhlé venkovské oblasti.

V metropoli provádějí sebevražedné atentáty. Útoky na hotely a úřady, snaží se unášet cizince.

Somálské vládě pomáhají americké bezpilotní letouny, které zabily v uplynulých letech stovky bojovníků aš-Šabábu, včetně vysoce postavených velitelů.

Hanafí byl tváří a hlasem hnutí, nicméně i on se dostal do problémů. V roce 2011 jej tribunál islamistů odsoudil k useknutí rukou. Za co, není jasné, ale z území aš-Šabábu uprchl.

Objevil se v Keni, kde jej tamní policie před dvěma lety zatkla a předala somálským kolegům.

Po odsouzení k trestu smrti ho četa přivázala ke kůlu, zakryla mu obličej bílou rouškou a zastřelila. Na půdě policejní akademie, kde se cvičí a připravují somálské bezpečnostní složky.

Poprava byla veřejná a Somálci z ní zveřejnili i fotografie jako varování těm, kteří se chtějí k islamistům připojit.

A jeho slova po rozsudku? "Je mi jedno, když mne zabijete. Uvidíte, jestli se vraždění zastaví, když to uděláte," sdělil soudu podle agentury Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy