Macron, premiér i ministři. Maroko mělo programem Pegasus špehovat francouzské špičky

ČTK ČTK
20. 7. 2021 18:29
Pařížská prokuratura v úterý zahájila vyšetřování v návaznosti na víkendová odhalení o údajných snahách různých zemí sledovat novináře či aktivisty skrze program Pegasus izraelské firmy NSO Group. Podle zjištění listu Le Monde vybraly v roce 2019 marocké tajné služby ke sledování také telefonní čísla francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a 15 členů vlády včetně expremiéra Edouarda Phillippa.
Francouzský prezident Emmanuel Macron
Francouzský prezident Emmanuel Macron | Foto: Reuters

Emmanuel Macron používá dva mobilní telefony. Dva iPhony jsou vidět také na rohu jeho stolu na oficiálním prezidentském portrétu. Telefonní číslo, které se objevilo na seznamu potenciálně sledovaných programem Pegasus, prezident používá nejméně od roku 2017 do současnosti, uvedl Le Monde.

Společnost NSO Group odmítla, že by prezident Macron byl v minulosti nebo v současnosti předmětem zájmu jejích klientů. Le Monde ale zdůrazňuje, že NSO Group neuvádí, o jaké informace opírá své tvrzení, a dodává, že přítomnost tohoto sledovacího programu v telefonu dovede odhalit jen hrstka odborníků. Le Monde přiznává, že pro potvrzení napadení prezidentova telefonu by byl potřeba fyzický přístup k přístroji, který ale tyto noviny nemají.

Francouzská investigativní redakce Mediapart a dva její reportéři tvrdí, že jejich aktivity špionážním programem Pegasus monitorovalo Maroko.

Prohlášení prokuratury uvádí, že nové vyšetřování vychází z podezření z různých trestných činů včetně narušení soukromí, nelegálního použití osobních údajů a nelegálního prodeje programu typu spyware. Úřad nezmiňuje žádné konkrétní podezřelé, což je ale podle agentury AP ve francouzském systému běžné.

Krok přichází po stížnosti redakce Mediapart, která v pondělí na Twitteru napsala, že marocké tajné služby nasadily sledovací program Pegasus do mobilních telefonů reportérů Lénaïg Bredouxové a Edwyho Plenela. Maroko toto tvrzení odmítlo. Podle agentury AFP se očekává podobná stížnost časopisu Canard enchaîné.

"Tuhle záležitost se podaří objasnit jedině tehdy, když se zapojí justice a provede nezávislé vyšetření rozsáhlé špionáže organizované Marokem ve Francii," míní Mediapart.

Padesát tisíc telefonních čísel

Vývoj ve Francii je dalším z dopadů skandálu vyvolaného víkendovými odhaleními mezinárodního konsorcia médií včetně deníků The Guardian, The Washington Post a Le Monde. Novináři se dostali k souboru 50 000 telefonních čísel, které údajně zákazníci NSO Group uvedli jako možné cíle sledování skrze její nejznámější produkt Pegasus.

Podle závěrů mezinárodní investigace bylo mezi potenciálními cíli mimo jiné nejméně 180 novinářů v Indii, Mexiku, Francii či v Maďarsku. Analýza malého vzorku telefonních čísel pak údajně ukázala, že v telefonech skutečně byly stopy po použití špehovacího systému.

Program Pegasus podle výrobce dokáže "sbírat data z mobilních zařízení konkrétních jedinců", může být nainstalován na dálku a následně monitorovat komunikační aplikace či aktivovat kameru a mikrofon. NSO Group prezentuje Pegasus jako nástroj boje proti terorismu a kriminalitě, zpráva projektu Forbidden Stories je podle firmy "plná špatných předpokladů a nepotvrzených teorií".

 

Právě se děje

Další zprávy