Kdyby se komunističtí rebelové v Nepálu zmocnili kontroly nad celou zemí, tamní čtvrťáci už by se neučili matematiku. Učili by se vyrábět bomby a pěstovat zeleninu, napsala agentura AP.
Maoističtí rebelové, kteří od roku 1996 vedou povstání proti monarchii, mají dnes vliv v téměř každém okrese této země se 27 miliony obyvatel. A ti se stále více diví, jak by se jejich život změnil, kdyby se rebelové skutečně dostali k moci.
Skupina nepálských učitelů například nedávno uskutečnila neoficiální návštěvu ve třech "modelových školách" provozovaných maoisty v západních okresech Rolpa, Saljan a Jajarkot. Ty jsou baštou rebelů a právě odtud zahájili v roce 1996 "lidovou válku" za nastolení komunistické republiky.
"Ideální komunistická výuka"
Během návštěv oné trojice škol, které podle rebelů poskytují ideální komunistickou výuku, si mohli učitelé udělat představu o tom, co by mohla budoucnost přinést odhadem deseti milionům nepálských dětí mladších 14 let, které představují 40 procent obyvatelstva.
"Hlavní důraz je kladen na vojenskou výchovu: Co je bomba? Jak ji odpálit. Jak provést útok. To byla hlavní část vyučovacích osnov ve čtvrté a páté třídě," říká generální tajemník nepálského Národního sdružení učitelů Babú Ram Adhikari.
Učitelé, jejichž počet Adhikari neuvedl, navštěvovali maoistické školy v uplynulém půlroce poté, co se podařilo navázat kontakt s povstalci. Nikdo z nich, s výjimkou Adhikariho, nechtěl o svých poznatcích hovořit z obav před vládními postihy.
"Matematika je až do páté třídy nepovinná. Angličtina je také volitelná. Vojenská nauka je ale povinná."
Pouze ideologie - ne boj
Maoisté se specializují na náhlé přepady, po nichž okamžitě mizí ze scény. Za dobu jejich povstání bylo zabito téměř 13 000 lidí. Organizace na obranu lidských práv maoisty obviňují z masového rekrutování dětí, rebelové však trvají na tom, že děti pouze vyučují ideologii, a nenutí je bojovat.
Maoisté říkají, že vzdělávací systém v Nepálu je založen na feudálních hodnotách, kdy mají přístup ke vzdělání jen bohatí. V mnoha školách kromě toho údajně učení často znamená jen biflování jedné knihy za druhou.
Maoistické studentské křídlo, Celonepálské národní nezávislé revoluční sdružení studentů požaduje od vlády, aby zajistila bezplatné vzdělání pro chudé. Soukromé školy, které navštěvuje mnoho z pěti milionů nepálských studentů, by pak podle rebelů měly snížit vybírané školné na polovinu, nebo být zavřeny.
Povinné, vědecké a přístupné vzdělání
"Vzdělání by mělo být povinné, vědecké a přístupné," požadoval na komunistické webové stránce studentský vůdce Krišna Khadka. "Studenti by měli mít také manuální práci."
V současnosti podle něj převažují "feudální tradice". Většina rodičů neposílá do školy dívky, na venkově je přes 40 procent negramotných.
V maoistických školách lze vidět i pár počítačů, což je v jihoasijských vesnicích rarita, vypráví Adhikari. Provoz počítačů zajišťují velké solární panely. Pro všechny studenty je povinné sportování a fyzický trénink, hraje se volejbal, cvičí aerobik.
Učitelský sbor je rozmanitý, složený z příslušníků různých vrstev společnosti. Jsou v něm studovaní pedagogové, kteří vyučují předměty ve třídách, stejně jako farmáři, kteří žáky učí pěstovat zeleninu, rýži a obilí, a ženy vyučující vedení domácnosti.
Ani kluci neutečou domácím pracím
"Domácí práce se tam učí jak dívky, tak chlapci. Učí se vařit, prát, umývat nádobí a mnoho dalších tajemství vedení domova," řekl Adhikari.
Výuku výroby bomb prý nepodporuje, určité aspekty maoistických školních osnov ale podle něj zasluhují pozornosti.
Zejména výuka zemědělského hospodaření je prý mimořádně užitečná v této většinově rolnické zemi.