Washington - Výbuch vesmírného tělesa o průměru až pět kilometrů, který před 13 tisíci lety otřásl Severní Amerikou, přispěl k vyhynutí mamutů i mastodontů a zániku prvních lidských kultur.
S tímto zjištěním přišli američtí vědci a své poznatky hodlají přednést na blížícím se setkání v mexickém Acapulcu.
Výbuch změnil vývoj
Výbuch komety nebo asteroidu měl za následek velké klimatické oteplení, tání ledovců i následný začátek doby ledové, která zásadně změnila vývoj nejen v Americe, ale také v Evropě a Asii.
Vědci nalezli vesmírné sedimenty na více než dvaceti místech na území Spojených států obsahující exotické materiály, malé množství uhlíku, zbytky diamantů a iridia, které je na Zemi velmi vzácné a potvrzuje vesmírný původ usazenin.
Vše tak nasvědčuje tomu, že před necelými třinácti tisíci let vybuchl nad Severní Amerikou objekt o průměru pěti kilometrů, který vygeneroval enormní množství tepla, které s sebou přineslo požáry a následné tání ledovců.
Důvody, proč po výbuchu nezůstal žádný kráter, mohou být dva. Buď jej pokryl pevninský ledový příkrov, nebo došlo k výbuchu komety nad zemí.
Vyhynuli nejen mamuti
Profesor James Kennett z kalifornské univerzity v Santa Barbaře tvrdí, že exploze bude důvodem vyhynutí savců. "Všichni sloni, včetně mamutů a mastodontů, nejrůznější druhy lenochodů, koně i velbloudi, všichni zmizeli z povrchu zemského," prohlásil.
Podle Kennetta měla tato událost zásadní dopad na vývoj lidské populace. Kultura Clovis, která je první známou kulturou na území Severní Ameriky, totiž v důsledku klimatických změn způsobených výbuchem nepřežila.
Důležitost této teorie potvrzuje také Jeff Severinghaus z Institutu oceánografie v Kalifornii.
"Tato teorie by neměla být zapomenuta. Zaslouží si další studium," prohlásil v rozhovoru pro časopis Nature.
Oteplení rozpustilo Severoamerický ledový příkrov a voda z Atlantiku ovlivnila počasí v Evropě i Asii. Došlo k odklonu od sběru a lovu k zemědělství.