Bush Robertu Gatesovi nařídil, aby vypracoval plán, jak navýšit početní stav pozemních sil a námořní pěchoty.
Reagoval tak na varování mnoha odborníků i kongresmanů, že irácká a afghánská mise přivedly ozbrojené síly na pokraj úplného vyčerpání.
"Potřebujeme nově nastavit naše vojenské síly," řekl Bush doslova v rozhovoru pro deník Washington Post. Ten upozornil, že Bushova administrativa s nárůstem počtu vojáků dlouhodobě nesouhlasila. Naposledy se proti němu postavila letos v létě.
Vojáci vs Bush
Bush v rozhovoru potvrdil, že zvažuje dočasné posílení americké přítomnosti v Iráku, a to navzdory doporučení expertní skupiny uveřejněnému počátkem prosince. Proti tomuto plánu se přitom staví nejvyšší armádní velitelé.
"Za jakým účelem by tam ti vojáci měli být přesunuti," položil si o víkendu řečnickou otázku také bývalý ministr zahraničí a šéf sboru náčelníků Colin Powell.
Bush trvá na tom, že jím navrhované početní posílení ozbrojených sil nesouvisí se současnou misí v Iráku. Bude totiž trvat roky, než se ho podaří dosáhnout. Podle odborníků by se nárůst mohl projevit až koncem roku 2008.
Miliardy navíc
Bush sice k rozšíření armády neuvedl žádné podrobnosti, jiní činitelé administrativy však pod podmínkou anonymity prozradili, že stav ozbrojených sil by mohl být navýšen až o 70 tisíc vojáků.
Posílení armády dál zvýší obranné výdaje americké vlády. Bushova administrativa již připravuje žádost o navýšení rozpočtu na operace v Iráku a Afghánistánu. Kongresmany se chystá požádat o dalších sto miliard dolarů nad už schválených sedmdesát miliard.
Pokud bude Kongres pro, budou Irák a Afgánistán stát americké daňové poplatníky příští rok o padesát procent víc, než byl původní plán. A suverénně nejvíc od začátku irácké války v roce 2003.
Armáda má nyní 507 tisíc vojáků v aktivní službě, což je o pětadvacet tisíc víc než v roce 2001. Velení armády však k tomuto nárůstu chce přidat dalších čtyřicet tisíc.
Každých deset tisíc vojáků navíc přitom stojí 1,2 miliardy dolarů ročně.
V Iráku nevítězíme, přiznal poprvé Bush
Bush v rozhovoru pro Washington Post také poprvé přiznal, že Američané v Iráku nevítězí. Na dotaz redaktorů deníku použil formulaci šéfa sboru náčelníků generála Pace, že USA v Iráku ani nevítězí, ani neprohrávají.
Do Iráku dnes na svou první návštěvu přicestoval nově jmenovaný americký ministr obrany Robert Gates. Právě na něm bude, aby dohlédl na úspěch nové strategie, kterou hodlá prezident Bush oznámit v lednu.
Variantou, kterou Bush zvažuje, je vyslání nových patnácti až třiceti tisíc vojáků na půlroční období. Tuto myšlenku podporuje například vlivný republikánský senátor John McCain.
Velení armády je však k jakémukoli posílení jednotek v Iráku skeptické. Podle generálů může vést ke zvýšení počtu útoků na americké vojáky.