Irák může USA stát přes bilion dolarů

Martin Novák Martin Novák
6. 12. 2006 21:20
Washington - Tým exministra zahraničí Bakera navrhl v zásadní zprávě stažení velké části amerických vojáků z Iráku v roce 2008. Uvnitř: GRAFIKA
Prezident Bush si podává ruku s jedním ze dvou předsedů komise - Jamesem Bakerem. Její zpráva leží před nimi na stole.
Prezident Bush si podává ruku s jedním ze dvou předsedů komise - Jamesem Bakerem. Její zpráva leží před nimi na stole. | Foto: Reuters

Komisi, nazvanou Iraq Study Group, vytvořil Kongres se souhlasem prezidenta George Bushe.

Protože stahování jednotek patří k hlavním doporučením komise, je možné s napětím očekávané zveřejnění zprávy označit za prvopočátek amerického odchodu z Iráku.

Za den obratu, bod zlomu. Tři roky a devět měsíců po zahájení invaze do Iráku v březnu 2003.

KDO JE JAMES BAKER

  • Šestasedmdesátiletý politik začínal jako demokrat, později "přestoupil" k republikánům.
  • Pracoval jako personální šéf Bílého domu za Ronalda Reagana, pak byl ministrem financí a v letech 1989 až 1992 ministrem zahraničí.
  • Je považován za zkušeného diplomata se znalostí Blízkého východu. V roce 1991 uspořádal Madridskou konferenci, kde se poprvé tváří v tvář setkali někteří izraelští a arabští politici.
  • V Izraeli není oblíben, je tam považován za jednoho z nejméně "proizraelských" ministrů zahraničí USA.
  • Během prezidentských voleb v roce 2000 byl poradcem Bushe. Předtím byl zmocněncem OSN pro konflikt na Západní Sahaře, ale rezignoval kvůli neústupnosti Maroka i západosaharských separatistů.
  • S manželkou Susan má osm dětí.

Jaké změny v Iráku navrhuje Bakerův tým:

1)Začít stahovat americké vojáky z Iráku na začátku roku 2008 (USA nyní mají v Iráku 140 tisíc vojáků). Spojené státy si podle Bakera nemohou dovolit závazek časově neomezené přítomnosti velkého počtu svých jednotek v zemi. 

2) Americké jednotky by měly do roku 2008 ukončit ofenzivní operace a spíše poskytovat logistickou podporu iráckým vládním silám.

3) USA by měly zasednout k jednacímu stolu se Sýrií a Íránem. A pokusit se tyto země přesvědčit, aby podnikly vše pro ukončení násilí v Iráku

4) Irácká vláda premiéra Núrího Malikího by měla prokázat, že si nadále zaslouží podporu a důvěru Iráčanů i USA.

5) Washington by měl oživit izraelsko-arabský mírový proces. Je třeba přimět Izrael a Sýrii k zahájení přímých jednání.

6) Je třeba zvýšit o dvacet tisíc počet amerických vojáků, kteří se věnují výcviku irácké armády a policie.

Dosavadní strategie nefunguje

Bakerův tým v dokumentu také uvádí, že situace v Iráku se neustále zhoršuje a pokud nepřijdou žádné změny, nastane chaos.

"Vláda se může zhroutit. Iráku by pak hrozila humanitární katastrofa. To může vyvolat intervenci okolních států a propagandistické vítězství Al-Káidy," uvádí se ve zprávě Iraq Study Group.

"Naše dosavadní strategie nefunguje, naše schopnost ovlivňovat dění v Iráku klesá," řekl při představení zprávy jeden ze spoluautorů dokumentu, bývalý demokratický kongresman Lee Hamilton.

Řekl rovněž, že celkové náklady na vedení války v Iráku mohou převýšit částku jednoho bilionu dolarů.

Bush naslouchá

Americký prezident slíbil, že závěry komise vezme vážně. A to přesto, že dosud odmítal hovořit o stahování vojáků s tím, že USA neodejdou, dokud nezvítězí.

Teď připouští, že změny nastanou. Sektářské násilí mezi sunnitskými a šíitskými muslimy nicméně stále odmítá označit za občanskou válku.

Americký voják hlídá helikoptéru na letišti v Mosulu.
Americký voják hlídá helikoptéru na letišti v Mosulu. | Foto: Reuters

"Naslouchám Iráčanům, naslouchám Kongresu a vyslechnu si i Jamese Bakera. Budu naslouchat radám ze všech těchto míst, protože nejsem spokojen s vývojem v Iráku," řekl Bush v rozhovoru pro televizní stanici Fox News.

Bývalý ministr zahraničí James Baker působil ve vládě Bushova otce a je v USA uznáván jako zkušený diplomat s výbornými znalostmi Blízkého východu. Georgi Bushovi dělal v posledních letech poradce a má jeho důvěru.

Spolupráce s demokraty nutností 

Předtím novinářům oznámil, že najít východisko z irácké krize musejí společně republikáni i demokraté. Po volbách 7. listopadu mu ani nic jiného nezbývá, protože v obou komorách Kongresu - Sněmovně reprezentantů i Senátu - získali demokraté většinu.

"Myslím si, že Bush už zkrátka nemá prostor na to tvářit se, že je vše na dobré cestě a neudělat žádnou změnu," předpovídá politolog Fred Greenstein z Princetonské univerzity.

Iráčtí vojáci pochodují na přehlídce u města Kirkúk na severu země.
Iráčtí vojáci pochodují na přehlídce u města Kirkúk na severu země. | Foto: Reuters

Jak na Írán a Sýrii

Zatímco postupný odchod amerických vojáků se očekává, nejasno je v otázce amerického dialogu se Sýrií a Íránem.

Od Damašku USA chtějí, aby lépe strážil svoji hranici a neumožňoval protivládním iráckým ozbrojencům volný průchod. Syřané ale tvrdí, že přes 600 kilometrů dlouhou hranici vedoucí pouští nejsou schopni při nejlepší vůli uhlídat.

Klíče od prázdného pokoje

Írán podporuje současnou převážně šíitskou vládu a vyzývá USA, aby se co nejrychleji stáhly. Jinak se prý není příliš o čem bavit.   

Předseda íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Larídžání dokonce vyzval Američany k odchodu i z dalších arabských zemí v Perském zálivu, například z Kuvajtu či Bahrajnu.

S Íránem ? Vyloučeno, řekl Bílý dům

Bush zatím jednání s íránským režimem odmítal. Bílý dům islámskou republiku podezřívá ze snahy získat jadernou bombu a vyčítá jí podporu protiizraelských hnutí Hamas a Hizballáh.

Dnes krátce po zveřejnění zprávy Iraq Study Group Bílý dům zopakoval, že přímé rozhovory s Íránem nepřicházejí v úvahu, dokud teheránský režim nezastaví obohacování uranu a neprokáže, že jeho jaderný program neslouží vojenským účelům.  Pokračování článku najdete pod mapou.)

Foto: Aktuálně.cz

Bývalý Bakerův poradce a dlouholetý pracovník amerického ministerstva zahraničí Aaron Miller se domnívá, že k rozhovorům se Sýrií a Íránem dojde, ale nikam nepovedou.

"Zájmy USA a Íránu jsou odlišné a v některých bodech jdou zásadně proti sobě. Proto považuji dialog se Sýrií a Íránem za klíče k prázdnému pokoji," řekl Miller agentuře Reuters.

Zpráva komise vyjde jako kniha

Dnešní zprávu Iraq study Group okamžitě vydá v knižní podobě nakladatelství Random House. Paperback se bude prodávat za necelých jedenáct dolarů a nakladatelství doufá, že se stane bestsellerem.

Podobně jako před dvěma lety kniha The 9/11 Commission Report, shrnující závěry kongresové vyšetřovací komise o 11. září.

"Myslím, že se to bude velmi dobře prodávat. Zamíří to na žebříčku prodaných titulů hodně vysoko," uvedl pro časopis Time Lev Grossman, literární kritik zaměřený na literaturu faktu.

 

Právě se děje

Další zprávy