Máme dohodu o dluhu, řekl Obama dva dny od bankrotu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 8. 2011 6:45
Shodu, jak navýšit státní dluh, musí ještě schválit Kongres
Bílý dům označil v prohlášení pro tisk dohodu za svou výhru. Totéž ovšem říkají i republikáni.
Bílý dům označil v prohlášení pro tisk dohodu za svou výhru. Totéž ovšem říkají i republikáni. | Foto: Reuters

Washington - Dva dny před termínem, kdy americké vládě dojdou peníze na vlastní provoz, oznámil prezident Barack Obama dohodu o státním dluhu.

Po vleklých jednáních, kdy se demokraté a republikáni nebyli s to domluvit, jakým způsobem zvýšit dluhový strop, připravili zástupci Kongresu s prezidentem zvláštní legislativní balíček. Ten dluh jednak rozšíří, jednak předpokládá v příštích letech celou škálu škrtů, které mají zajistit snižování deficitu.

"Mohu oznámit, že vedení obou stran dosáhlo dohody, která sníží deficit a odvrátí bankrot," řekl v neděli Obama.

Dohoda musí být schválena ve Sněmovně reprezentantnů i v Senátu. Přestože k ní lze čekat z obou stran výhrady, díky podpoře všech špiček Kongresu je pravděpodobné, že projde.

"Chci vyzvat zákonodárce z obou stran, aby udělali správnou věc a v následujících několika dnech podpořili tuto dohodu svými hlasy," uvedl Obama.

"Ano" legislativnímu balíčku lze čekat už během pondělka. V úterý 2. srpna by totiž jinak musela vláda vyhlásit bankrot. Znamenalo by to, že země by nebyla dál schopná krýt včas své výdaje - mimo jiné sociální dávky či výplaty válečným veteránům.

Trhy už zareagovaly

Legislativní balíček počítá s tím, že se strop pro státní dluh zvýší nejméně o 2,1 bilionu dolarů. Až do roku 2013 jej tak nebude nutné zvyšovat, a zmizí tak "oblak nejistoty" vznášející se nad americkou ekonomikou. Většina škrtů pak začne vstupovat do praxe v roce 2013, aby neohrozila oživení amerického hospodářství.

Navržené řešení se okamžitě projevilo snížením napětí na globálních trzích.

Tokijská burza zaznamenala růst. Termínované obchody pak naznačily posilování amerických akcií i dolaru. Zároveň začalo oslabovat zlato, k jehož nákupu se investoři uchylují v dobách nejistoty.

Minulý týden politický pat ve Washingtonu přinesl na Wall Streetu nejhorší výsledky v letošním roce. Podle odhadů ztratily firmy na burze na tržní kapitalizaci během týdne 600 miliard dolarů.

Co obsahuje balíček

Dohoda, které už vyjádřil podporu republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner i předák demokratické většiny v Senátu Harry Reid, má dvě části.

Vůdce demokratické většiny v Senátu - Harry Reid.
Vůdce demokratické většiny v Senátu - Harry Reid. | Foto: Václav Viták

První obsahuje úspory jednoho bilionu dolarů během příštích deseti let. Z toho, co Bílý dům prozradil, by například měly celkem 900 miliard dolarů přinést škrty v nemandatorních výdajích. Počítá se i se škrty ve výdajích na obranu, podle Bílého domu prvními od 90. let. Půjde o 350 miliard dolarů. Úspory ale například čekají i zdravotní program Medicare pro seniory.

Druhá část dohody pak zřizuje zvláštní komisi v Kongresu, která bude hledat další škrty. Ta své návrhy představí v listopadu, pak o nich rozhodnou zákonodárci. Celkem by úspory měly představovat nejméně 2,5 bilionu dolarů.

Šéf sněmovny Boehner označil dohodu za velké vítězství republikánů. Plán totiž podle něj neobsahuje nové daně, které původně Obama prosazoval a republikáni kategoricky odmítali.

Šéf Bílého domu také ve svém projevu naznačil, že dohoda není blízká jeho srdci, ale že více v tuto chvíli nešlo dělat. Republikáni kontrolují sněmovnu, demokraté zároveň v Senátu nemají dostatečnou většinu na to, aby mohli blokovat jejich obstrukce.

 

Právě se děje

Další zprávy