Damašek - Ničím nevyčnívající město na severu Sýrie. Tak by se dal ještě před několika lety popsat Manbidž.
Dnes leží v srdci území kontrolovaného teroristickou organizací Islámský stát (IS) a přezdívá se mu "malý Londýn". To kvůli množství cizinců, kteří se sem v posledních letech přistěhovali. Zejména radikalizovaných Britů.
"Žijí zde bojovníci IS asi třiceti různých národností, nejvíce je Britů. Potom Němců, Francouzů, Saúdů a Alžířanů," vysvětluje jeden z obyvatel Manbidžu. "Žije tu nejvíce Evropanů ze všech měst Sýrie."
Podle serveru The Telegraph ve městě v tuto chvíli žije asi 100 džihádistů ze Spojeného království. Ostrovanů do Sýrie od roku 2011 odjelo zhruba 700, polovina z nich už je zpátky v Evropě.
První zastávka pro cizince
Manbidž se nachází 100 kilometrů severozápadně od domnělé metropole IS Rakky. A na rozdíl od ní je bezpečnější, protože není oblíbeným cílem náletů. Proto sem míří i rodiny s malými dětmi.
Město se 150 tisíci obyvateli je také první zastávkou zahraničních radikálů, kteří přijíždějí přes Turecko - vzdálené je od něj asi hodinu jízdy.
Islamisté vládnou místním obyvatelům pevnou rukou. Nepotkáte tu nikoho v západním oblečení, natož snad s cigaretou v ruce. "Manbidž býval jedním z nejliberálnějších míst v Sýrii, dnes tu ale lidé žádnou svobodu nemají. Všichni jsou to otroci," vzpomíná jeden z dřívějších obyvatel města pod pseudonymem Alí al-Chátib.
Hujan Salju di Manbij https://t.co/oJn2ggcoQB pic.twitter.com/GKeUehfxoT
— SyamToday News (@syamtoday2521) January 3, 2016
Cizinci si tu žijí lépe než domorodci
Bojovníci ze Západu se tu podle informací serveru mají lépe než původní obyvatelé. "Cizinci přišli a zabrali naše město. Říkali nám, co můžeme říkat, co můžeme nosit, co můžeme jíst," pokračuje Chátib.
Cizinci žijí v malých bytech na předměstí a můžou si dovolit připlatit si v obchodech za lepší zboží. Od islamistů dostávají zahraniční bojovníci plat v přepočtu asi 3500 korun měsíčně, ten pochází z daní, které IS porůznu vybírá.
"Všimli jsme si, že když jdou západní bojovníci nakupovat, kupují to nejdražší zboží. Oproti tomu místní trpí chudobou. IS toho kontrastu využívá k verbování místních, aby za něj bojovali," svěřil se serveru muž s pseudonymem Abú Tajjm, který v Manbidži dříve žil. Zápaďané podle něj také - na rozdíl od místních - mají neustále vodu a elektřinu.
Ve městě nějakou dobu pobýval i strůjce listopadových útoků v Paříži Abdelhamid Abaaoud, zřejmě tu šlo zahlédnout i "Džihád Johna". Brita, který proslul drastickými záběry zachycujícími vraždy zahraničních novinářů a humanitárních pracovníků.
Konečně, do města před čtyřmi lety přijela i Britka Grace Dareová alias Chadíja – matka chlapce Isy, který se taktéž objevil v nedávném propagandistickém videu IS. Hrozil v něm všem nevěřícím smrtí. Chadíja se v Manbidži usadila se svým novým manželem, džihádistou ze Švédska Abú Bakrem.
Is 'Jihadi Junior' the son of female British fanatic with links to Lee Rigby killers? https://t.co/ss3jmLgAek pic.twitter.com/do4HiAGVIi
— The Telegraph (@Telegraph) January 4, 2016