Valletta - Na pět a šest let poslal soud na Maltě do vězení dva kněze, kteří byli obviněni z pedofilních praktik v sirotčinci v 80. letech minulého století. Odsouzení prostřednictvím svých advokátů oznámili, že se proti rozsudku, který byl vydán po osmi letech soudního maratonu, odvolají.
Charles Pulis, který byl uznán z devíti případů zneužití (z toho šest spáchal ve svém bytě), byl odsouzen k šesti letům a Godwinu Scerriovi soud vyměřil pět let. Počet zneužitých dětí nebyl upřesněn.
"Způsobili hodně zla. Zasáhlo to do našich životů i do životů našich rodin. Některé oběti skončily na drogách a další již zemřely. Škody, které svým jednáním napáchali, nikdy nezmizí," řekl jeden z postižených Lawrence Grech.
Emotivní setkání s papežem
Vyjádřil naději, že církev přijme opatření, aby oba kněží okamžitě skončili ve svých funkcích.
Aféra začala v roce 2003, když se Lawrence Grech rozhodl spolu s deseti dalšími oběťmi zveřejnit, že byli v sirotčinci ve městě Santa Venera u Valletty od svých třinácti do šestnácti let zneužíváni.
Do případu byl zapleten ještě třetí kněz Joe Bonett; ten ale v lednu ve věku 63 let zemřel.
Maltská církev v říjnu uznala, že stížnosti obětí pedofilních kněží ze sirotčince byly opodstatněné, a informovala o tom Vatikán.
S osmi oběťmi se papež Benedikt XVI. setkal při své návštěvě Malty v loni v dubnu. Setkání prý bylo velmi emotivní.
Papež poté ujistil, že církev "dělá a bude dělat vše, co je v jejích silách", aby lidé odpovědní za tyto činy, byli souzeni, a přijme konkrétní opatření, které bude "v budoucnosti mladé lidi chránit".
Irsko kritikou nešetří
Před návštěvou papeže maltská církev oznámila, že komise ustavená v roce 1999 pro posuzování pedofilních případů dostala obvinění proti 45 kněžím. Polovina z nich se ale podle ní ukázala jako neopodstatněná.
Pedofilní skandály se objevily v církvích řady dalších zemí, například v USA, Německu, Belgii a Nizozemsku.
Irská vláda před dvěma týdny zveřejnila zprávu, podle níž 19 kněží údajně zneužívalo děti od ledna 1996 do února 2009. Biskup, který byl pověřen ochranou dětí, o těchto případech prý věděl, ale policii je nenahlásil.
Irští zákonodárci schválili minulý měsíc usnesení odsuzující Vatikán za to, že nařizoval irským biskupům nehlásit policii případy podezření na zneužívání dětí kněžími. V katolické zemi bezprecedentní kritiku Vatikánu jednomyslně podpořily vládní i opoziční strany