Vatikán odvolal velvyslance, vztek Irska trvá

Zahraničí Zahraničí
26. 7. 2011 14:41
Tzv. "Zpráva z Cloyne" ukázala, že církev chránila pedofilní kněží
Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Dublin - Vatikán odvolal z Irska svého velvyslance. Odpověděl tak na drtivou kritiku ministrů, namířenou přímo proti Svatému stolci. Jsou rozhořčení závěrem zprávy, ve které vládní komise před nedávnem zdokumentovala sexuální zneužívání dětí ze strany katolických kněží z diecéze v Cloyne.

Premiér Enda Kenny minulý týden obvinil Vatikán "ze špatného fungování, elitářství a narcismu, které jeho kultuře dominují." Vládní vyšetřování totiž ukázalo, že církev se mezi lety 1996-2009 pokusila zamést pod koberec stížnosti hned na 19 pedofilních kněží.

Protesty proti Vatikánu u příležitosti papežovy návštěvy Londýna.
Protesty proti Vatikánu u příležitosti papežovy návštěvy Londýna. | Foto: Reuters

"Konzultujeme"

Arcibiskup Giuseppe Leanza se proto vydal do Vatikánu, kde podle tamního mluvčího teď "konzultuje" oficiální odpověď na irské výtky.

Tzv. "Zpráva z Cloyne" vyvolala v irských politicích neobvyklý vztek. Katolická církev považuje Irsko za svou baštu, tamní kněží byli ještě donedávna považovaní za nedotknutelné. Vše se změnilo v posledních deseti letech, během kterých tisíce lidí začaly otevřeně mluvit o poměrech v církvi a chování irských duchovních.

"Diecéze v Cloyne zásadně zklamala v ochraně dětí před církví. Navíc nedodržovala vlastní pravidla," okomentoval "Zprávu z Cloyne" právník Geoffrey Shannon, jež se v irském parlamentu zabývá ochranou dětských práv.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy