reklama
 
 

Vatikán odvolal velvyslance, vztek Irska trvá

26. 7. 2011 14:41
Tzv. "Zpráva z Cloyne" ukázala, že církev chránila pedofilní kněží

Dublin - Vatikán odvolal z Irska svého velvyslance. Odpověděl tak na drtivou kritiku ministrů, namířenou přímo proti Svatému stolci. Jsou rozhořčení závěrem zprávy, ve které vládní komise před nedávnem zdokumentovala sexuální zneužívání dětí ze strany katolických kněží z diecéze v Cloyne.

Premiér Enda Kenny minulý týden obvinil Vatikán "ze špatného fungování, elitářství a narcismu, které jeho kultuře dominují." Vládní vyšetřování totiž ukázalo, že církev se mezi lety 1996-2009 pokusila zamést pod koberec stížnosti hned na 19 pedofilních kněží.

"Konzultujeme"

Arcibiskup Giuseppe Leanza se proto vydal do Vatikánu, kde podle tamního mluvčího teď "konzultuje" oficiální odpověď na irské výtky.

Tzv. "Zpráva z Cloyne" vyvolala v irských politicích neobvyklý vztek. Katolická církev považuje Irsko za svou baštu, tamní kněží byli ještě donedávna považovaní za nedotknutelné. Vše se změnilo v posledních deseti letech, během kterých tisíce lidí začaly otevřeně mluvit o poměrech v církvi a chování irských duchovních.

"Diecéze v Cloyne zásadně zklamala v ochraně dětí před církví. Navíc nedodržovala vlastní pravidla," okomentoval "Zprávu z Cloyne" právník Geoffrey Shannon, jež se v irském parlamentu zabývá ochranou dětských práv.

autor: Zahraničí | 26. 7. 2011 14:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama