Tchaj-wan zažívá první větší vlnu od začátku pandemie. Podcenil testy i očkování

Jana Václavíková Jana Václavíková
23. 5. 2021 7:00
Ještě nedávno to na Tchaj-wanu vypadalo, jako by žádná pandemie neexistovala. Děti chodily do škol, obchody byly otevřené a lidé se běžně účastnili velkých kulturních akcí. Díky včasné reakci, uzavření hranic a úspěšnému trasování případů se na ostrově za více než rok covidem-19 nakazilo jen pár stovek lidí. Nyní však počet případů narůstá.

Když se na konci loňského roku na Tchaj-wanu objevil člověk nakažený koronavirem, přerušilo to řadu 253 dní, během kterých stát neměl ani jednoho komunitně nakaženého. Větší množství případů ale ostrov na východ od Číny zaznamenal až letos koncem dubna. V pondělí lékaři odhalili dokonce 333 nových případů, nejvíce od počátku pandemie. Přibyly také dvě oběti, jejich počet tak stoupl na celkových čtrnáct. 

Trasování ukázalo, že virus se šířil v čajovně v jedné ze čtvrtí hlavního města Tchaj-peje a při náboženských oslavách, píše místní deník Taiwan News. Právě v těchto místech se pohybovali dva piloti, kteří přiletěli ze zahraničí a na které se už vztahovala nová pravidla. Namísto absolvování delší karantény, která v minulosti zajišťovala, že do země nevstoupí nikdo nakažený, nesměli letištní hotel opustit pouhé tři dny. Přestože odcházeli bez příznaků, nemoc se u nich později projevila. 

U všech nových případů se navíc prokázala stejná nakažlivější britská varianta. Většinu nakažených představují asymptomatické případy nebo lidé se slabším průběhem nemoci, píše agentura Reuters.

Teprve minulou sobotu vláda v hlavním městě a jeho okolí zavedla restrikce zpomalující přenos. Ty jsou na úrovni třetího ze čtyř stupňů, kdy čtvrtý stupeň znamená úplný lockdown. Tchajwanci tak musí nosit všude mimo domov ochranné pomůcky a ve vnitřních prostorech se smí scházet maximálně pět lidí. Zavřely se všechny podniky, které neposkytují nezbytné služby. Ve středu se také školní výuka přesunula do on-line prostoru. 

Zavedení bezpečnostních opatření se projevilo i při nakupování. Lidé vyrazili do obchodů udělat si zásoby. Vykoupili toaletní papír i instantní nudle. Vláda proto zavedla pravidlo, které dovoluje lidem nakoupit pouze dva kusy od jednoho výrobku na den. "Vzpomeňte si, že loni jste nakoupili celkem dost toaletního papíru. Nejprve se podívejte doma, jestli ještě nějaký nemáte," cituje tchajwanské ministerstvo hospodářství americký list The Washington Post

Jedno procento očkovaných

Počet nakažených může i přesto podle bývalé zdravotní komisařky Tchaj-peje Čch'-ou Šu-tchi ještě narůstat. V posledních dnech se totiž konaly tři události spojené se setkáváním lidí a s cestováním: oslavy Dne matek o předminulém víkendu, zkoušky na střední školy o uplynulém víkendu a návrat studentů z univerzit domů, když se výuka přesunula do on-line prostředí. To, zda se někdo při těchto aktivitách nakazil, se ukáže až v následujících dnech, řekla britskému deníku The Guardian.

Důvodů, proč k nárůstu případů došlo, je podle odborníků víc. Čch'-ou vnímá jako "hloupost", že se preventivní testování zaměřovalo pouze na ty, kteří splnili dvě podmínky. Vykazovali příznaky koronaviru a navíc cestovali nebo přišli do kontaktu s někým, u koho byla nákaza potvrzena. Pokud splňovali jen jedno, netestovali se. "Všichni vědí, že se covid-19 šíří ještě před vyvinutím příznaků," říká Čch'-ou.

Tchajwanská společnost je navíc málo proočkovaná - z 23 milionů obyvatel dostalo vakcínu méně než jedno procento lidí, kteří spadají do prioritních skupin. Tedy pracovníci ve zdravotnictví a osoby vyššího věku. Zásoby očkovacích látek, kterých má ostrov k dispozici pouze 300 tisíc dávek, pomalu docházejí. Další dávky, které si země u společností AstraZeneca a Moderna objednala, by měly dorazit až koncem června. Tchaj-wan vkládá důvěru i v domácí vakcínu. Ta by však měla být k dispozici až koncem července, píše Reuters. 

"Byli jsme tak izolovaní, že když ostatní místa trpěla, tak jsme ani nepřemýšleli nad tím, co bychom dělali, kdyby se to stalo nám," říká pro The Washington Post 28letý spisovatel Vic Čch'-ang. "Všechno bylo dlouhou dobu stabilní. Ani jsme nevyužili příležitost třeba zrychlit očkování nebo zvýšit kapacitu testovacích center," dodává. 

Čínská vakcína

Vakcínu Tchaj-wanu nabídla prostřednictvím programu COVAX i Čína, která ostrov vnímá jako svou odtrženou provincii. Tu ale tchajwanské úřady neschválily. Přesto do současné situace Čína podle nejmenovaných zaměstnanců bezpečnostních složek zasahuje. Na sociálních sítích se podle nich pokouší "vytvořit chaos" a podkopat veřejnou důvěru v to, jak tchajwanská vláda pandemii zvládá.

"Snaží se zdůraznit účinnost čínských vakcín a toho, jak tchajwanská vláda slepě upíná své naděje na vakcíny ze Spojených států a domácí očkovací látky, čímž nechává své občany na holičkách," cituje zdroje agentura Reuters.

Čínský státní deník Global Times napsal, že tím, že tchajwanská vláda odmítá čínskou vakcínu, pandemii politizuje. 

Video: Covid pasy chceme od června, bude to zdarma. Kolaps očkování mě mrzel, říká Dzurilla.

Covid pas bude k cestování, ale záleží, kam pojedete a na podmínkách dané země, říká vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy