Jeden z nejbohatších bankéřů Ruska uprchl do Británie

Martin Novák Martin Novák
6. 4. 2011 10:50
Šéf Banky Moskva Andrej Borodin je spojován s bývalým starostou metropole Lužkovem
Andrej Borodin.
Andrej Borodin. | Foto: wikimedia

Moskva - Jeden z prominentních a nejbohatších ruských finančníků Andrej Borodin uprchl do Velké Británie.

Oficiálně sice oznámil, že odjel na léčení, ale podle dalšího ruského exulanta Borise Berezovského chce Borodin požádat o politický azyl.

Borodin byl šéfem banky Moskva, která měla velmi blízko k bývalému starostovi ruské metropole Juriji Lužkovovi. Banka Moskva je pátou největší v Rusku.

Na konci března se měl dostavit k výslechu ohledně půjčky třinácti miliard rublů (téměř osmi miliard korun), kterou banka poskytla jinému finančnímu ústavu, Premier Estate Bank.

Podle agentury Interfax ale policie prošetřuje podezření, že peníze skončily na soukromém účtu Jeleny Baturinové, manželky bývalého starosty Lužkova.

Jelena Baturinová a Jurij Lužkov.
Jelena Baturinová a Jurij Lužkov. | Foto: Reuters

Baturinová je považována za nejbohatší Rusku a její stavební firma Inteko získávala v době starostování svého manžela v Moskvě lukrativní kontrakty.

Medveděv Lužkova loni v září odvolal po osmnácti letech z funkce a policie začala starostu vyšetřovat kvůli korupci.

Podle nepotvrzených zpráv z ruských médii jsou nyní i Lužkov a Baturinová v Londýně. Britská metropole se vůbec stává oblíbenou destinací vlivných Rusů , kteří museli z nejrůznějších důvodů vlast opustit.

Kromě mediálního magnáta Borise Berezovského tam žije například i obchodník s ropou Michail Gucerijev, až do své smrti otrávením poloniem tak přebýval i agent ruské Federální bezpečnosti služby (FSB) Alexej Litviněnko.

 

 

Právě se děje

Další zprávy