Jeden z nejbohatších bankéřů Ruska uprchl do Británie

Martin Novák Martin Novák
6. 4. 2011 10:50
Šéf Banky Moskva Andrej Borodin je spojován s bývalým starostou metropole Lužkovem
Andrej Borodin.
Andrej Borodin. | Foto: wikimedia

Moskva - Jeden z prominentních a nejbohatších ruských finančníků Andrej Borodin uprchl do Velké Británie.

Oficiálně sice oznámil, že odjel na léčení, ale podle dalšího ruského exulanta Borise Berezovského chce Borodin požádat o politický azyl.

Borodin byl šéfem banky Moskva, která měla velmi blízko k bývalému starostovi ruské metropole Juriji Lužkovovi. Banka Moskva je pátou největší v Rusku.

Na konci března se měl dostavit k výslechu ohledně půjčky třinácti miliard rublů (téměř osmi miliard korun), kterou banka poskytla jinému finančnímu ústavu, Premier Estate Bank.

Podle agentury Interfax ale policie prošetřuje podezření, že peníze skončily na soukromém účtu Jeleny Baturinové, manželky bývalého starosty Lužkova.

Jelena Baturinová a Jurij Lužkov.
Jelena Baturinová a Jurij Lužkov. | Foto: Reuters

Baturinová je považována za nejbohatší Rusku a její stavební firma Inteko získávala v době starostování svého manžela v Moskvě lukrativní kontrakty.

Medveděv Lužkova loni v září odvolal po osmnácti letech z funkce a policie začala starostu vyšetřovat kvůli korupci.

Podle nepotvrzených zpráv z ruských médii jsou nyní i Lužkov a Baturinová v Londýně. Britská metropole se vůbec stává oblíbenou destinací vlivných Rusů , kteří museli z nejrůznějších důvodů vlast opustit.

Kromě mediálního magnáta Borise Berezovského tam žije například i obchodník s ropou Michail Gucerijev, až do své smrti otrávením poloniem tak přebýval i agent ruské Federální bezpečnosti služby (FSB) Alexej Litviněnko.

 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy