Na internetu se objevily e-maily a fotky Macrona. Stali jsme se obětí hackerů, říká

Reuters ČTK Reuters, ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2017 10:36
Velký balík e-mailů, fotek a dalších dokumentů je označován za uniklá data ze štábu francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona. Jeho volební tým vzápětí ohlásil, že se stal cílem "masivního útoku hackerů, uvedla agentura Reuters. V sobotu tým apeloval, aby média nezveřejňovala napadený obsah, který by mohl ovlivnit volby.
Foto: Reuters

Paříž - Na internetu se v noci na pátek objevil velký balík e-mailů, fotek a dalších dokumentů, které jsou označovány za uniklá data ze štábu francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona. Jeho kampaň krátce poté podle agentury Reuters ohlásila, že byla obětí masivního a koordinovaného hackerského útoku. Ministerstvo vnitra odmítlo incident komentovat s tím, že předvolební kampaň v pátek skončila.

V sobotu Macronův tým apeloval na média, aby nezveřejňovala napadený obsah, protože může ovlivnit prezidentské volby. Kdo informace zveřejní, může se podle týmu dopustit trestného činu.

Uniklé dokumenty, kterých je devět gigabytů, podle Macronova štábu pouze vypovídají o běžném chodu prezidentské kampaně. Problémem ale je, že pravá data jsou na sociálních sítích míchána s falešnými dokumenty, aby vyvolaly pochyby a dezinformace.

"Zveřejnění interních dokumentů pro nás není důvodem k obavám," sdělilo Macronovo hnutí Vpřed! (En Marche!) s tím, že naopak vážný je samotný akt hackerského útoku. Hnutí rovněž uvedlo, že strůjci útoku očividně chtěli únikem dat podkopat kampaň v posledních hodinách před hlasováním.

Francii v neděli čeká druhé kolo prezidentské volby, ve kterém voliči rozhodnou, zda se prezidentem stane centrista Macron, nebo nacionalistka Marine Le Penová.

Ministerstvo vnitra prohlásilo, že incident kvůli oficiálně skončené kampani ponechá bez komentáře. "Ministerstvo (vnitra) a ani žádné jiné ministerstvo se k tomu nebude vyjadřovat, neboť podle zákona kampaň skončila o půlnoci," citoval Reuters prohlášení ministerstva vnitra.

Apel na vyšetření

Současný prezident Francie François Hollande připustil, že bude incident vyšetřován. "Věděli jsme, že takováto rizika budou v průběhu prezidentské kampaně, protože se to stalo i jinde. Nic nezůstane bez odezvy," řekl agentuře AFP. Prezident dodal, že úřady jsou ve střehu a v pohotovosti od té doby, co k podobným útokům došlo.

Naopak portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních informací, si na twitteru položil otázku, komu únik dat prospěje. Následně poznamenal, že na ovlivnění voleb je to již pozdě, i tak prý ale incident bude využit k posílení nevraživosti vůči Rusku a k navýšení výdajů na tajné služby.

"Tento masivní únik přišel příliš pozdě, aby ovlivnil volby. Záměr s načasováním je zvláštní," uvedl WikiLeaks.

Dokumenty byly vystaveny na portálu Pastebin, který umožňuje nahrávat data anonymně. Kdo za zveřejněním stojí, není jasné. Na webu data vystavil uživatel pod přezdívkou EMLEAKS, která očividně spojuje počáteční písmena jména Emmanuela Macrona s anglickým slovem leaks (úniky).

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy