Odpůrci Macrona vytáhli ve Francii poslední kartu. Tajné konto v daňovém ráji

Martin Novák Martin Novák
5. 5. 2017 11:38
Na internetu se šíří zprávy, že prezidentský kandidát Emmanuel Macron má nepřiznaný účet na Bahamách. Politik to označil za lež, kterou se ho snaží těsně před druhým kolem voleb zdiskreditovat tábor příznivců jeho soupeřky Marine Le Penové. Věc předal prokuratuře. Francouzi si nového prezidenta zvolí v neděli, podle průzkumů je favoritem právě Macron.
Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Paříž - Tři dny před rozhodujícím druhým kolem voleb ve Francii se prezidentský kandidát - a jejich favorit - Emmanuel Macron obrací na prokuraturu.

Žádá vyšetřit tvrzení, že má tajné bankovní konto na Bahamách. Podle Macrona jde o falešné obvinění, záměrně šířené s cílem poškodit ho před nedělním hlasováním.

Zprávu o údajném nepřiznaném účtu pustil do světa server Disobedient Media. Šíří se po sociálních sítích a ve středeční televizní debatě obou kandidátů se o kontu zmínila také Macronova soupeřka Marine Le Penová.

Pro francouzskou televizi BFMTV pak uvedla, že žádné důkazy o kontě nemá. Pouze se Macrona tázala.

Macronův štáb už před několika týdny tvrdil, že do jeho počítačů se snaží dostat hackeři s cílem zveřejnit před volbami kompromitující údaje. Přímo obvinil z těchto aktivit Rusko.

Bývalý ministr hospodářství ve vládě končícího prezidenta Francoise Hollanda a zakladatel hnutí En Marche! (Vpřed!) Emmanuel Macron proto odmítl na své předvolební i povolební akce akreditovat ruskou televizi Russia Today i zpravodajskou agenturu Sputnik.

Obě média informovala o Macronovi kriticky. Sputnik například uvedl, že politikovo manželství s o 24 let starší učitelkou má zakrýt jeho homosexualitu.

Francouzská rozvědka DGSE v únoru informovala prezidenta Hollanda, že Kreml napadáním počítačů a propagandou na webech i sociálních sítích pomáhá k vítězství Le Penové.

Právě spojence Le Penové z šíření zprávy Macron viní. "Za pomluvou o mém účtu v daňovém ráji je Le Penová. Mobilizuje svou internetovou armádu. Její spojenci šíří lži, které jsou v zájmu Ruska," řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici France Inter.

Ze všech prezidentských kandidátů je Macron nejméně vstřícný k Rusku, naopak Marine Le Penová ruského prezidenta Vladimira Putina obhajuje.

Lhali oba, tvrdí analýza

Televize France 24 v analýze středeční debaty obou kandidátů uvedla, že jak Macron, tak i Le Penová v proběhu diskuse uváděli nepravdivé nebo zavádějící informace.

Le Penová uvedla, že Francie přispívá do společného rozpočtu Evropské unie devíti miliardami eur ročně. Ve skutečnosti jde o částku 4,5 miliardy eur, oznámila France24.

Politička také uvedla, že nelegální imigranti mají lepší přístup k lékařské péči než chudé francouzské rodiny, což France24 označila za nedoložitelný výmysl.

Macron pak řekl, že v devadesátých letech bylo ve Francii více nezaměstnaných než nyní. Podle France24 bylo v zemi v roce 1994 zhruba 2,6 milionu nezaměstnaných, loni jich bylo 2,9 milionu.

Ve vyhrocené televizní debatě plné osobních útoků triumfoval Macron | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy