Ve Francii se bojuje o zklamané voliče. Le Penová shání hlasy, Macrona líčí jako nepřítele lidu

Simone Radačičová Simone Radačičová
3. 5. 2017 14:52
Jak Emmanuel Macron, tak Marine Le Penová se ve finále francouzských prezidentských voleb uchází o voliče kandidátů, kteří v prvním kole propadli. Jde jim hlavně o hlasy pravicového Francoise Fillona a krajně levicového Jeana-Luca Mélenchona. Čím menší volební účast v nedělním druhém kole voleb, tím větší šance pro Le Penovou. Průzkumy veřejného mínění ale momentálně předpovídají vítězství centristy Macrona.
Macron, nebo Le Penová?
Macron, nebo Le Penová? | Foto: Reuters

Paříž - Favoritka francouzských prezidentských voleb Marine Le Penová zvolila netradiční způsob, jak na svoji stranu získat zklamané voliče pravice.

Svůj projev, který o víkendu pronesla v Paříži, totiž částečně opsala od neúspěšného kandidáta republikánů Francoise Fillona. Ten z prezidentského klání vypadl už v prvním kole.

Z projevu, který měl patřit k těm nejdůležitějším v její předvolební kampani, se tak stala fraška.

Francouzi budou vybírat nového prezidenta už za čtyři dny. Le Penová se utká s centristou a bývalým ministrem hospodářství Emmanuelem Macronem, na kterého podle průzkumů veřejného mínění ztrácí. Bojuje tak o každý hlas.

Jeho náskok se ale momentálně zmenšuje - svoji rivalku by měl porazit se ziskem 59 až 60 procent hlasů.

Le Penová i Macron se tak v posledních dnech ucházejí o voliče kandidátů, kteří v prvním kole voleb propadli. Jde jim o hlasy zmíněného Fillona a také krajně levicového Jeana-Luca Mélenchona.

Zatímco Fillon vyzval své voliče, aby zabránili v triumfu Le Penové a raději podpořili Macrona, Mélenchon lavíruje.

"Macron a Le Penová, to není žádný výběr. Jeden představuje extrémní svět financí, zatímco druhý krajní pravici," uvedl bývalý senátor a nepostavil se na stranu ani jednoho z nich.

Le Penová a zakletý frank

Le Penová už ale vytáhla do boje o Mélenchonovy stoupence. Macrona, který dříve několik let pracoval v bance Rothschild, vykresluje jako "nepřítele lidu", který prosazuje "divokou globalizaci" a upřednostňuje velké firmy a banky před obyčejnými lidmi.

Soustřeďuje se taky na programové body, které má s Mélenchonem podobné, nebo rovnou stejné. Jde třeba o zachování 35hodinového pracovního týdne, snížení věku pro odchod do důchodu nebo ostrou kritiku evropské integrace.

Současně se Le Penová pokouší získat i zklamané příznivce pravicového Fillona. Kvůli nim opatrně hovoří o jednom ze svých největších slibů: že vyvede Francii z eurozóny a vrátí jí frank.

Le Penová si uvědomuje, že dvě třetiny Francouzů mají z návratu k franku strach. Obávají se, že by následovala devalvace, která by znehodnotila jejich úspory a důchody.

V úterním rozhovoru pro agenturu Reuters připustila, že by kvůli tomu mohli Francouzi vzít útokem banky, což by si vynutilo zavedení kontroly pohybu kapitálu. Podle ní je ale nepravděpodobné, že by taková situace nastala.

K franku by prý chtěla přejít do dvou let. Podle Le Penové by mohl existovat paralelně s dřívější společnou evropskou měnou ECU.

Národní fronta, z jejíhož čela Le Penová dočasně ustoupila, navíc nemá vyjasněnou pozici k euru. Dokazují to slova vysoce postavených členů strany.

Florian Philippot, viceprezident partaje a blízký poradce Le Penové, prohlásil, že za rok už budou Francouzi platit za populární bagety "novým frankem". Jenže vlivná poslankyně a neteř prezidentské kandidátky Marion Le Penová prohlásila, že vyjednávání o odchodu Francie z eurozóny by trvalo "měsíce až roky".

Macron má strach z nízké účasti

Ani Macron v boji o zklamané voliče nezahálí. "Rozumím vašemu hněvu," obrátil se na příznivce protestních politiků - krajně levicového Mélenchona i samotné Le Penové.

Slíbil, že pokud uspěje a dostane se do Elysejského paláce, tak jejich volání po změně vyslyší. A odstraní prý důvody, které je vedou k podpoře populistů.

Macron se navíc obává, že volební účast bude v neděli nízká.

"Stále větší počet voličů, kteří v prvním kole hlasovali pro Fillona a Mélenchona, uvádí, že tentokrát k volbám nepůjde," tvrdí i analytik Antonio Barroso z výzkumné společnosti Teneo. Platí to až pro třetinu voličů levice a zhruba čtvrtinu příznivců pravice.

Čím menší volební účast, tím větší šance pro Le Penovou. Ta má výraznější podíl skalních příznivců, více než 80 procent, zatímco u Macrona je to něco kolem 60 procent.

Jednou z posledních šancí, jak oslovit váhající Francouze, je středeční televizní debata mezi oběma kandidáty.

Trvat by měla dvě hodiny. Pokud ale bude potřeba, organizátoři jsou připraveni ji výrazně prodloužit. Očekává se, že ji zhlédne až několik milionů lidí.

Vítězové prvního kola prezidentských voleb ve Francii, Marine Le Penová a Emmanuel Macron, burcují voliče pro rozhodující druhé kolo. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy