Plagiátorka Le Penová? Kandidátka na prezidentku "opsala" svůj projev od Fillona

ČTK ČTK
2. 5. 2017 12:30
"Francie je ještě něco jiného a něco víc než průmyslová, zemědělská a vojenská mocnost." Tak zní slova z pondělního projevu kandidátky na francouzskou prezidentku Marine Le Penové, který přednesla na pařížském předměstí Villepinte. Jak se však ukázalo, stejně zněl i jeden z projevů neúspěšného kandidáta republikánů Françoise Fillona. Podle francouzských médií je Le Penová plagiátorka.
Kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová.
Kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová. | Foto: Reuters

Paříž - Marine Le Penová, která usiluje o zvolení do funkce francouzské prezidentky, v pondělí překvapila svým projevem na severovýchodním předměstí Paříže.

Ve Villepinte totiž přednesla celé pasáže z projevu neúspěšného kandidáta z prvního kola Françoise Fillona.

Většina francouzských sdělovacích prostředků v úterý přinesla video, ze kterého je patrné, že Le Penová téměř do písmene opakovala slova, jež Fillon řekl 15. dubna v Puy-en-Velay. Tehdy ještě usiloval o zvolení v prvním kole voleb.

Le Penová je nyní viněna z plagiátorství. Pasáže, které doslova převzala od Fillona, kandidáta tradiční pravice, se týkají geografického uspořádání Francie, vlivu Francie a jejího jazyka.

Ve chvalozpěvu na geografickou polohu Francie řekli Fillon/Le Penová: "Nejprve Pyreneje, které Francii spojují s velkým celkem hispánského a latinského světa. Pak je tu alpská hranice, směrem k naší sestře Itálii a dále ke střední Evropě, k Balkánu a východu."

Ve chvalozpěvu na Francii a její jazyk oba poukázali na to, že "Francie je ještě něco jiného a něco víc než průmyslová, zemědělská a vojenská mocnost".

Podle nich to dokazuje několik faktů. Například když se lidé učí s velkým úsilím francouzštinu v Argentině i Polsku. "A existují-li seznamy čekatelů na členství ve francouzském spolku v Šanghaji, Tokiu i Mexiku či na studium na francouzských lyceích v Rabatu i Římě. Nebo je-li Paříž nejvyhledávanější turistickou destinací na světě."

Fillon i Le Penová prosazují třetí, francouzskou cestu pro 21. století, totiž cestu "kultury, pochyb, diskuse, kompromisu, dialogu, rovnosti, svobody jednotlivců i národů".

Avšak zatímco pro Fillona je to alternativa k nacismu a stalinismu, pro Le Penovou ke globalismu a islámské ideologii.

Šéf kampaně nacionalistické kandidátky David Rachline v pondělí večer k projevu Le Penové nejprve prohlásil, že si není vědom plagiátu ani toho, kdo Le Penové projev pro Villepinte napsal.

Později řekl, že šlo o "mrknutí na krátkou pasáž týkající se diskuse o Francii" a že to dokazuje, že Le Penová není žádná sektářka. Naprosto stejnými slovy pak dotaz o plagiátorství komentoval Florian Philippot z vedení Národní fronty, k níž Le Penová patří.

Kromě Le Penové, která reprezentuje krajní pravici, do druhého kola voleb postoupil centrista Emmanuel Macron. Voliči mezi nimi rozhodnou tuto neděli.

V Paříži vyšli demonstranti do ulic. Nechtějí Le Penovou za prezidentku Francie | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy