Plagiátorka Le Penová? Kandidátka na prezidentku "opsala" svůj projev od Fillona

ČTK ČTK
2. 5. 2017 12:30
"Francie je ještě něco jiného a něco víc než průmyslová, zemědělská a vojenská mocnost." Tak zní slova z pondělního projevu kandidátky na francouzskou prezidentku Marine Le Penové, který přednesla na pařížském předměstí Villepinte. Jak se však ukázalo, stejně zněl i jeden z projevů neúspěšného kandidáta republikánů Françoise Fillona. Podle francouzských médií je Le Penová plagiátorka.
Kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová.
Kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová. | Foto: Reuters

Paříž - Marine Le Penová, která usiluje o zvolení do funkce francouzské prezidentky, v pondělí překvapila svým projevem na severovýchodním předměstí Paříže.

Ve Villepinte totiž přednesla celé pasáže z projevu neúspěšného kandidáta z prvního kola Françoise Fillona.

Většina francouzských sdělovacích prostředků v úterý přinesla video, ze kterého je patrné, že Le Penová téměř do písmene opakovala slova, jež Fillon řekl 15. dubna v Puy-en-Velay. Tehdy ještě usiloval o zvolení v prvním kole voleb.

Le Penová je nyní viněna z plagiátorství. Pasáže, které doslova převzala od Fillona, kandidáta tradiční pravice, se týkají geografického uspořádání Francie, vlivu Francie a jejího jazyka.

Ve chvalozpěvu na geografickou polohu Francie řekli Fillon/Le Penová: "Nejprve Pyreneje, které Francii spojují s velkým celkem hispánského a latinského světa. Pak je tu alpská hranice, směrem k naší sestře Itálii a dále ke střední Evropě, k Balkánu a východu."

Ve chvalozpěvu na Francii a její jazyk oba poukázali na to, že "Francie je ještě něco jiného a něco víc než průmyslová, zemědělská a vojenská mocnost".

Podle nich to dokazuje několik faktů. Například když se lidé učí s velkým úsilím francouzštinu v Argentině i Polsku. "A existují-li seznamy čekatelů na členství ve francouzském spolku v Šanghaji, Tokiu i Mexiku či na studium na francouzských lyceích v Rabatu i Římě. Nebo je-li Paříž nejvyhledávanější turistickou destinací na světě."

Fillon i Le Penová prosazují třetí, francouzskou cestu pro 21. století, totiž cestu "kultury, pochyb, diskuse, kompromisu, dialogu, rovnosti, svobody jednotlivců i národů".

Avšak zatímco pro Fillona je to alternativa k nacismu a stalinismu, pro Le Penovou ke globalismu a islámské ideologii.

Šéf kampaně nacionalistické kandidátky David Rachline v pondělí večer k projevu Le Penové nejprve prohlásil, že si není vědom plagiátu ani toho, kdo Le Penové projev pro Villepinte napsal.

Později řekl, že šlo o "mrknutí na krátkou pasáž týkající se diskuse o Francii" a že to dokazuje, že Le Penová není žádná sektářka. Naprosto stejnými slovy pak dotaz o plagiátorství komentoval Florian Philippot z vedení Národní fronty, k níž Le Penová patří.

Kromě Le Penové, která reprezentuje krajní pravici, do druhého kola voleb postoupil centrista Emmanuel Macron. Voliči mezi nimi rozhodnou tuto neděli.

V Paříži vyšli demonstranti do ulic. Nechtějí Le Penovou za prezidentku Francie | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy