Macron ohlásil velkou reformu francouzských institucí. Na podzim v zemi skončí výjimečný stav

ČTK ČTK
3. 7. 2017 16:55
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyhlásil rozsáhlou reformu státních institucí. Pokud se ji nepodaří prosadit do roka, bude následovat k dané otázce referendum. Macron to řekl během svého slavnostního projevu před oběma komorami parlamentu ve Versailles. Zároveň potvrdil, že na podzim ve Francii skončí výjimečný stav zavedený po teroristických útocích v Paříži v roce 2015.
Francouzský prezident Emmanuel Macron před svým slavnostním projevem ve Versailles.
Francouzský prezident Emmanuel Macron před svým slavnostním projevem ve Versailles. | Foto: Reuters

Versailles - Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí ve slavnostním projevu před oběma komorami parlamentu ve Versailles nastínil priority svého pětiletého mandátu.

Uvedl mimo jiné, že se vydá radikálně odlišnou cestou než jeho předchůdci, jejichž bilanci označil za "neuspokojivou".

Oznámil například reformu francouzských institucí s tím, že pokud se ji nepodaří prosadit do roka, vyhlásí k dané otázce referendum. Chce se vyvarovat toho, aby reforma byla jen "kosmetickou změnou".

Rovněž dialog o důležitých zákonech mezi vládou a sociálními partnery, například odbory, by podle Macrona neměl trvat více než dva roky.

Macron také potvrdil, že na podzim ve Francii skončí rok a půl trvající výjimečný stav zavedený po teroristických útocích v Paříži.

Dodal, že důraz chce během své vlády klást na efektivitu, odpovědnost vlády a to, aby zastupovala všechny vrstvy obyvatelstva.

Efektivita v případě parlamentu podle něj znamená plodit méně zákonů, aby poslanci mohli "věnovat více pozornosti důležitým zákonům".

"To je role parlamentu," dodal prezident. Je přesvědčen o tom, že toto opatření zlepší kvalitu práce parlamentu.

Macron dále navrhl snížit počet poslanců o třetinu a zrušit speciální soud pro členy vlády.

Někdejší sídlo králů ve Versailles, které si prezident pro svůj projev vybral, někteří poslanci kritizovali jako "monarchistický výstřelek" a rozhodli se vystoupení hlavy státu bojkotovat, uvedl deník Le Figaro.

Pokud nedojde k ekonomickému obratu, tak má prezident Emmanuel Macron pro svůj reformní program lepší pozici než jeho předchůdci, říká politolog. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla Moskva

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to ruské ministerstvo zahraničí. Zmražení by mělo být součástí ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoliv podmínek dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku ke zmrazení počtu jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy