Macron ohlásil velkou reformu francouzských institucí. Na podzim v zemi skončí výjimečný stav

ČTK ČTK
3. 7. 2017 16:55
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyhlásil rozsáhlou reformu státních institucí. Pokud se ji nepodaří prosadit do roka, bude následovat k dané otázce referendum. Macron to řekl během svého slavnostního projevu před oběma komorami parlamentu ve Versailles. Zároveň potvrdil, že na podzim ve Francii skončí výjimečný stav zavedený po teroristických útocích v Paříži v roce 2015.
Francouzský prezident Emmanuel Macron před svým slavnostním projevem ve Versailles.
Francouzský prezident Emmanuel Macron před svým slavnostním projevem ve Versailles. | Foto: Reuters

Versailles - Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí ve slavnostním projevu před oběma komorami parlamentu ve Versailles nastínil priority svého pětiletého mandátu.

Uvedl mimo jiné, že se vydá radikálně odlišnou cestou než jeho předchůdci, jejichž bilanci označil za "neuspokojivou".

Oznámil například reformu francouzských institucí s tím, že pokud se ji nepodaří prosadit do roka, vyhlásí k dané otázce referendum. Chce se vyvarovat toho, aby reforma byla jen "kosmetickou změnou".

Rovněž dialog o důležitých zákonech mezi vládou a sociálními partnery, například odbory, by podle Macrona neměl trvat více než dva roky.

Macron také potvrdil, že na podzim ve Francii skončí rok a půl trvající výjimečný stav zavedený po teroristických útocích v Paříži.

Dodal, že důraz chce během své vlády klást na efektivitu, odpovědnost vlády a to, aby zastupovala všechny vrstvy obyvatelstva.

Efektivita v případě parlamentu podle něj znamená plodit méně zákonů, aby poslanci mohli "věnovat více pozornosti důležitým zákonům".

"To je role parlamentu," dodal prezident. Je přesvědčen o tom, že toto opatření zlepší kvalitu práce parlamentu.

Macron dále navrhl snížit počet poslanců o třetinu a zrušit speciální soud pro členy vlády.

Někdejší sídlo králů ve Versailles, které si prezident pro svůj projev vybral, někteří poslanci kritizovali jako "monarchistický výstřelek" a rozhodli se vystoupení hlavy státu bojkotovat, uvedl deník Le Figaro.

Pokud nedojde k ekonomickému obratu, tak má prezident Emmanuel Macron pro svůj reformní program lepší pozici než jeho předchůdci, říká politolog. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy