Prezident Macron slíbil na summitu v Mali pomoc pěti africkým zemím v boji proti teroristům

ČTK ČTK
2. 7. 2017 15:13
Metropole severoafrického státu Mali Bamako hostí bezpečnostní summit Francie a pěti států saharské Afriky ze skupiny G5. Francouzský prezident Emmanuel Macron na něm vyzval ke spolupráci v boji proti terorismu. Zároveň těmto zemím slíbil, že jim Paříž poskytne finanční a vojenskou pomoc. Nová vojenská aliance se zaměří hlavně na nebezpečnou oblast na hranicích mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso.
Emmanuel Macron na summitu G5 v Bamaku.
Emmanuel Macron na summitu G5 v Bamaku. | Foto: Reuters

Bamako - Francie a její spojenci v Africe musí spolupracovat v boji proti teroristům

Na nedělním bezpečnostním summitu pěti zemí saharské Afriky - Mali, Burkina Fasa, Mauritánie, Nigeru a Čadu (G5) - v hlavním městě Mali Bamaku to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Na setkání, které se koná na počest vytvoření společné protiteroristické jednotky zemí G5, slíbil Macron pěti zemím afrického Sahelu, že jim Francie poskytne finanční a vojenskou pomoc v podobě technické podpory a 70 vojenských vozů.

"Po vojenské stránce do konce roku poskytneme (alianci zemí Sahelu) částku osm milionů eur (209 milionů korun)," řekl Macron.

Zároveň dodal, že francouzská rozvojová agentura AFD v "příštích pěti letech zemím Sahelu poskytne 200 milionů" eur.

Zdůraznil ale, že dlouhodobá podpora ze strany evropských států bude záležet na úspěšnosti aliance v boji proti terorismu.

Proti drogám a terorismu

Nová vojenská aliance, o jejímž vytvoření se rozhodlo na summitu v Bamaku letos v únoru, se zaměří hlavně na nebezpečnou oblast na hranicích mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso. 

Policejní složka dostane za úkol potlačovat nelegální obchod s drogami a lidmi, který přispívá k financování teroristických organizací.

Síla má zahrnovat až pět tisíc mužů rozdělených do vojenské a policejní složky.

Ze začátku bude aliance úzce spolupracovat s francouzskou operací v Mali Barkhane a misí OSN (MINUSMA), která má více než deset tisíc příslušníků, včetně Čechů.

Evropská unie začátkem června oznámila, že uvolní 50 milionů eur (1,3 miliardy korun) na vytvoření této nové společné protiteroristické jednotky.

Faktor al-Káida

V roce 2012 etničtí Tuaregové zahájili povstání s cílem vytvořit nový stát. Do povstání se ale vmísili stoupenci al-Káidy, kteří se zmocnili měst na severu země a začali tam uplatňovat islámské právo šaría.

Francouzské vojenské jednotky teroristy z území vytlačily o rok později. Al-Káida však nadále v oblasti útočí.

Navzdory přítomnosti mírových sil OSN se teroristé dostávají do oblastí, které byly dříve považovány za bezpečné.

V celé oblasti Sahelu operuje řada islamistických skupin, z nichž některé jsou napojeny na al-Káidu.

V březnu se tam spojily tři hlavní teroristické skupiny s vazbami na al-Káidu. Novou koalici tvoří organizace Murábitún, al-Káida v muslimském Maghribu a Ansar Dine.

V neděli zveřejnila odnož teroristické sítě al-Káida v Mali videozáznam se šesti unesenými cizinci.

Nahrávku s dlouho drženými rukojmími nedoprovázejí žádné požadavky, jen komentář, že žádná "skutečná vyjednávání" o propuštění zadržených ještě nezačala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy