Na rakvi jen evropská vlajka. Svět se loučil s německým kancléřem Helmutem Kohlem

Ondřej Houska ČTK Ondřej Houska, ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2017 13:15
Evropa a svět vzdaly v sobotu hold Helmutu Kohlovi, zesnulému německému kancléři. Kohl si přál evropský obřad, na jeho rakvi tak v Evropském parlamentu byla modro-žlutá vlajka Evropské unie. Býval vnímán jako kancléř-sjednotitel Německa a muž, který stál za zásadním posunem v integraci Evropy.
Smuteční rozloučení s Helmutem Kohlem v Evropském parlamentu.
Smuteční rozloučení s Helmutem Kohlem v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters

Štrasburk - Osm německých vojáků z jednotky čestné stráže přineslo do Evropského parlamentu rakev Helmuta Kohla zahalenou v evropské vlajce.

Žádná jiná na tomto smutečním obřadu za nedávno zesnulého kancléře nebyla. Tak si to Kohl přál.

Světoví státníci v Evropském parlamentu na Kohla vzpomínali jako na velikána poválečné politiky, velkého Evropana nebo strůjce znovusjednocení Německa. Bývalý německý kancléř  zemřel před dvěma týdny ve věku 87 let. Nejdéle sloužící kancléř v dějinách spolkové republiky bude pohřben večer v západoněmeckém Speyeru.

"Formoval celou generaci," řekla na adresu Kohla německá kancléřka Angela Merkelová. "Řada z toho, co je pro nás samozřejmé, je s ním spojena - to, že je východní a západní Evropa sjednocena, že máme společný trh, že nejsou hraniční kontroly mezi státy EU, že má většina z těchto států společnou měnu," poznamenala. Kohlovy také poděkovala za šanci, kterou od něj dostala. Bez něj by podle svých slov nikdy nebyla tam, kde je.

"Chtěl stvořit svět, v němž nikdo nedominuje," uvedl ve své vzpomínce bývalý americký prezident Bill Clinton, který měl Kohla podle svých slov velmi rád. Za osobního přítele dnes křesťanskodemokratického politika označil viditelně pohnutý šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Bill Clinton salutuje nad rakví Helmuta Kohla.
Bill Clinton salutuje nad rakví Helmuta Kohla. | Foto: Reuters

"Jeho vize daleko překračovala německé hranice a německé zájmy," vyjádřil své přesvědčení šéf Evropské rady Donald Tusk. Podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva se německý exkancléř vždy zasazoval o Evropu, kterou nebudou dělit hranice nebo nepřátelské ideologie. Francouzský prezident Emmanuel Macron zase Kohla označil za nepostradatelného spojence a přítele Francie.

Vedle těchto řečníků se prvního evropského smutečního obřadu ve Štrasburku zúčastnili třeba také německý prezident Frank-Walter Steinmeier, britská premiérka Theresa Mayová, šéf izraelské vlády Benjamin Netanjahu, maďarský ministerský předseda Viktor Orbán nebo bývalý šéf italské vlády Silvio Berlusconi. Česko zastupoval první místopředseda vlády Richard Brabec.

Ceremonie ve znamení modro-žlutých vlajek Evropské unie měla symbolicky připomenout kancléřovu roli v integraci Evropy.

Vdova Maike Kohlová-Richterová ve Speyeru, kde se konala zádušní mše a kde byl Helmut Kohl pohřben.
Vdova Maike Kohlová-Richterová ve Speyeru, kde se konala zádušní mše a kde byl Helmut Kohl pohřben. | Foto: Reuters

"Helmut Kohl byl proevropský už proto, odkud pocházel. Byla to pro něj druhá přirozenost," připomíná Jakub Eberle z pražského Ústavu mezinárodních vztahů fakt, že Kohl pocházel z Porýní, oblasti na německo-francouzských hranicích.

Začalo to chycením za ruce

V roce 1944, když bylo Kohlovi 14 let, padl ve druhé světové válce jeho starší bratr Walter.

Kohl se tak po válce jednoznačně přidal ke snaze kancléře Konrada Adenauera o usmíření mezi Německem a Francií.

Sám se pak stal jedním z legendárních symbolů tohoto aktu. A to když stál, už sám jako kancléř, v roce 1984 u památníku padlým v bitvě u Verdunu. Ta byla ztělesněním masakrů první světové války.

Kohl a francouzský prezident François Mitterand se tehdy při ceremonii chytili za ruce.

Bylo to spontánní pohnutí mysli, nikoliv předem připravené gesto. Na Mitterandově pohřbu o 12 let později Kohlovi po tváři tekly slzy. 

Symbol sjednocení

Právě s Mitterandem Kohl vytvořil tandem, který stál za zásadním posunem v evropské integraci a vznikem Evropské unie. Symbolem je Maastrichtská smlouva a vznik společné měny euro.

Po pádu Berlínské zdi a sovětského komunistického bloku v roce 1989 se otevřela naprosto neočekávaná příležitost pro sjednocení Německa.

Kohl ji využil, ale musel překonat zásadní nedůvěru prakticky všech zemí - od těch menších, až po velmoci.

"Dvakrát jsme Němce porazili a už jsou tu zase," stěžovala si prý tehdy britská premiérka Margaret Thatcherová. Obavu ze síly jednotného Německa měl i zmíněný Mitterand.

Kohl věděl, co je potřeba, aby se Němci, rozdělení do demokratické Spolkové republiky Německo a komunistické Německé demokratické republiky, mohli sjednotit.

"Bylo těžké získat souhlas Francie a Británie se sjednocením bez toho, aby bylo Německo nějak oslabeno. Řešením byla sjednocená Evropa, která by zmenšovala německý vliv," připomíná Jakub Eberle.

Marku vyměnil za euro

Je Kohlovou zásluhou, že sjednocení Německa nakonec bylo přijatelné pro všechny. Zásadní byl vznik eura.

Plány na vytvoření jednotné evropské měny jsou staršího data. Pokud by ale Kohl s koncem německé marky a zavedením eura nesouhlasil, mohlo to vyvolat řadu rozbrojů.

Vždyť Mitterand si v osmdesátých letech stěžoval: "Marka, to je německá atomová bomba."

Význam marky dával Německu obrovskou finanční a hospodářskou sílu, které se musely ostatní země, nejen Francie, přizpůsobovat. Po sjednocení by byl tento německý vliv ještě větší.

Kohl nedbal na skepsi značné části Němců a marky se vzdal ve prospěch eura.

"Nejspíš věděl, že odstoupení od marky může být pro Německo hospodářsky problematické. Ale stejně tak věděl, že zásadním německým zájmem je dohoda s ostatními, což bylo mnohem důležitější," vysvětluje Eberle.

Praktický politik a vyjednavač

Kohl před třemi lety vydal knihu Starost o Evropu (Aus Sorge um Europa), kde tvrdě kritizoval své nástupce v čele Německa. Podle něj rozmělnili pevná pravidla, která byla dohodnuta při vzniku eurozóny.

Myšlenka eura jako taková ale podle něj byla naprosto správná.

Kohl je tak dnes vnímán jednak jako kancléř-sjednotitel Německa, jednak jako velký Evropan.

Helmut Kohl nebyl žádný intelektuál nebo vizionář, ale skvělý vyjednavač a praktický politik. "Ve správný okamžik udělal to správné," napsal v jeho nekrologu deník Süddeutsche Zeitung.

Výsledkem je Evropa, která "je navzdory uprchlické krizi, nejistotám ohledně eura a rozdílům mezi regiony tou nejlepší Evropou, jaká kdy existovala".

Je to pro nás definitivní, jako sdružení jsme se nároků na vrácení domoviny absolutně vzdali, říká nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy